- Uczestnicząc w konsekracji tego ołtarza, chcemy Chrystusowi złożyć w ofierze nasz dzisiejszy trud, modlitwy i ofiary, nadto całe nasze życie - mówił w gdańskim kościele Chrystusa Króla abp Sławoj Leszek Głódź.
Uroczystość konsekracji nowego ołtarza w kościele Chrystusa Króla była zwieńczeniem renowacji tej wyjątkowej świątyni, powstałej w dwudziestoleciu międzywojennym jako miejsce spotkań i modlitwy gdańskiej Polonii. Podczas trwających od ponad dwóch lat prac odnowiono prezbiterium oraz chór kościoła i odmalowano jego wnętrze. Powstały także nowe ołtarze boczne, a tabernakulum znalazło się w osi świątyni. Konsekrowany w niedzielę ołtarz oraz ambonę ufundował abp Głódź.
W odpustowej Eucharystii połączonej z konsekracją ołtarza uczestniczyło kilkuset wiernych parafii Chrystusa Króla w Gdańsku, kapłani z dekanatu Gdańsk-Śródmieście, siostry zakonne, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji działających na terenie parafii. Nie zabrakło wśród nich pracowników Urzędu Miasta, sądów, Komendy Miejskiej Policji oraz gdańskiego IPN.
- Fundamentem tego kościoła jest ofiara życia i śmierci męczennika ks. Franciszka Rogaczewskiego - mówił w słowie powitania ks. Bartłomiej Stark, proboszcz parafii.
Po konsekracji i przyozdobieniu ołtarza kapłani zapalili na nim świece ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość O historii powstania świątyni mówił także w homilii metropolita. Przypomniał też sylwetkę bł. ks. Rogaczewskiego, budowniczego kościoła i pierwszego proboszcza parafii, oraz nawiązał do jego pełnej męstwa postawy. - Na krótko przed swoją śmiercią, podczas wieczornej rozmowy z ks. Alojzym Muzalewskim, ks. Rogaczewski wypowiedział pamiętne słowa: "Wiesz, czuję, że zginę. Powiedz moim ukochanym wiernym w parafii Chrystusa Króla, że chętnie oddaję swe życie za Chrystusa i ojczyznę" - mówił abp Głódź.
Hierarcha wyjaśnił także wiernym sens oraz biblijne i historyczne podstawy przeżywanej uroczystości. - Ta świątynia jest poświęcona Bogu, jest domem modlitwy i Bożej łaski. A szczególnym miejscem w tej świętej przestrzeni jest ołtarz. Jest on ze swojej natury szczególnym stołem ofiary i uczty paschalnej, szczególnym miejscem, na którym na wieki w sposób mistyczny uobecnia się ofiara krzyża, aż do przyjścia Chrystusa. Jest ośrodkiem dziękczynienia, które dokonuje się przez Eucharystię, i wokół którego sprawuje się wszystkie inne obrzędy Kościoła - podkreślał metropolita.
- Dziękujemy dziś Chrystusowi za błogosławionego męczennika ks. Rogaczewskiego. Dziękujemy minionym pokoleniom za trud budowania tej świątyni w jej wymiarze materialnym i duchowym - dodał na zakończenie hierarcha.
Moment konsekracji poprzedziło wmurowanie w mensę ołtarzową relikwii św. Beaty, męczennicy, pochodzących z pierwszego ołtarza poświęconej w 1932 roku świątyni.