Nowy numer 26/2022 Archiwum

Zamiast herbaty... trzy tony narkotyków

W nadanym w Kenii kontenerze, w którym miał znajdować się ładunek zielonej herbaty, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji odnaleźli ponad trzy tony khatu - naturalnego odpowiednika amfetaminy.

Wszystko zaczęło się w sierpniu br., kiedy policjanci CBŚP zatrzymali na terenie Krakowa trzy osoby podejrzane o przemyt środków odurzających w postaci khatu. Czarnorynkowa wartość kilograma tego narkotyku waha się od 500 do 700 dolarów.

Funkcjonariusze ujawnili przy podejrzanych 62 kilogramy tej substancji. Ustalili też, że grupy przestępcze przemycają narkotyk z Afryki w paczkach pocztowych, oficjalnie deklarowanych jako zawierające zieloną herbatę.

Policjanci przeanalizowali trasę przewozu kontenera i ustalili, że został przewieziony z Kenii przez Holandię i Niemcy do Gdańska. Stamtąd, po przeładowaniu na inny statek, trafił do Rosji, skąd ponownie trafił do portu w Gdańsku jako pośredniego w drodze do Holandii. Docelowo kontener miał dotrzeć do Niemiec.

W związku z podejrzeniem przemytu środków odurzających przeprowadzona została kontrola celna kontenera. Wewnątrz, zamiast zielonej herbaty, funkcjonariusze ujawnili 3084 kg khatu. Wartość skonfiskowanych narkotyków wynosi ok. 2 mln dolarów, czyli ok. 8 mln zł.

Niemal równocześnie z udaremnieniem próby przemytu w Gdańsku na terenie Niemiec tamtejsza policja aresztowała pięć osób - obywateli Turcji, Kamerunu, Beninu, Etiopii i Konga. Prokurator prokuratury w Giessen przedstawił zatrzymanym zarzuty przemytu oraz naruszenia przepisów niemieckiej ustawy antynarkotykowej. Śledztwo w Polsce nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Krakowie.

Sukces polskich funkcjonariuszy był możliwy wyłącznie dzięki ścisłej, międzynarodowej współpracy. W trwających kilka miesięcy działaniach operacyjnych wzięły udział organy ścigania z Polski, Niemiec i Holandii oraz Europol.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Stanisław_Miłosz_z
    24.11.2015 22:53
    "Docelowo kontener miał dotrzeć do Niemiec."
    doceń 0
  • Stanisław_Miłosz_z
    24.11.2015 23:15
    "Docelowo kontener miał dotrzeć do Niemiec."

    Aż 3 tony? Właśnie, rośnie popyt, rośnie podaż. Ekonomia panie, wolny rynek swoje prawa ma. Czarny, nie czarny, ale rynek. Islam haszu nie zabrania. Zabrania demona z butelki. Chłopaki się nudzą, kasa z socjału jest, a i na odwagę też nie zawadzi. Przed przejściem rajskich rozkoszy (hurysy i takie tam):

    http://www.fronda.pl/a/nacpany-jak-islamista-isis-zabija-na-prochach,60992.html

    A tradycja długa. Asasyni choćby. Co nie znaczy, że takich co to do raju tylko z wiary, nie zbraknie.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama