Przedświąteczne kolędowanie

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek na trwałe wpisał się w kulturalną mapę Polski. Corocznie przybywa nie tylko chętnych chcących w nim uczestniczyć, ale także przychodzących posłuchać najlepszych wykonań polskich kolęd i pastorałek - tak tradycyjnych, jak i ożywionych nową aranżacją czy powstałych specjalnie na potrzeby tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Po raz pierwszy w czasie wieloletniej historii festiwalu eliminację zorganizowane zostały w Pałacu Młodzieży im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. W szranki stanęło prawie 20 wykonawców solowych i zespołów, m.in. z Elbląga, Gdyni, Rumi, Słupska i Gdańska. Na zaprezentowanie kolęd i pastorałek młodzi artyści mieli tylko 10 minut. Oceniani byli przez profesjonalne jury. – Są to cztery panie, absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wszystkie mają doświadczenie w sędziowaniu na festiwalach dziecięcych i młodzieżowych – wyjaśnia Katarzyna Kędzioł, kierownik działu promocji edukacji i animacji kulturalnej Pałacu Młodzieży w Gdańsku.  

Już po pierwszych wykonaniach wiadomo było, że wyłonienie zwycięzców nie będzie łatwe. – Artyści prezentują bardzo zróżnicowany poziom. Są tutaj młodzi, którzy śpiewają długo i kształcą się w kierunku muzycznym, są również wykonawcy, którzy lubią śpiewać, ale nadal brak im warsztatu. W czasie oceny będziemy zwracać baczną uwagę na całość wykonania – na dykcję, interpretację, czystość – mówi Aleksandra Moskwa, jedna z jurorek.

W czasie eliminacji jury wyłoni dwóch najlepszych wykonawców. – To bardzo trudna decyzja, ponieważ w czasie tego konkursu nie obowiązują żadne kategorie wiekowe ani podział na zespoły i solistów. Wygrać więc mogą dwa zespoły, dwóch solistów albo zespół i solista – wyjaśnia K. Kędzioł.

Organizatorami festiwalu są Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie. Od samego początku festiwal realizowany jest siłami społecznymi – ponad setka osób, w znacznej części młodzież, poświęca swój czas i wysiłek dla realizacji festiwalowych idei, jakimi są nie tylko umożliwienie amatorskim zespołom publicznej prezentacji swojej twórczości, ale także propagowanie wartości chrześcijańskich, kulturowych i narodowych, których nośnikiem są tradycyjne polskie kolędy i pastorałki.

Jednym z zespołów biorących udział w eliminacjach do 22. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika była młodzież z zespołu wokalnego „Kontrapunkt". – Próbowaliśmy swoich sił już rok temu, ale w innym składzie. Tym razem wierzymy, że jesteśmy dobrze przygotowani i mamy szansę na przejście dalej – mówi Sonia Szytniewska z „Kontrapunktu".

Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach pojadą do Będzina (woj. śląskie, diecezja sosnowiecka), nazywanego stolicą polskiej kolędy, i tam podczas trzydniowych przesłuchań finałowych zawalczą o zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody. Najciekawsze aranżacje będzie można usłyszeć podczas wieńczącego każdą edycję koncertu galowego, który gromadzi kilkaset widzów.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika odbywa się pod patronatem „Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..