Od tygodnia ze wzmożoną siłą rozbrzmiewa w Kościele powszechnym orędzie Bożego Miłosierdzia. Zachęty do korzystania z łaski, za przykładem papieża Franciszka, płyną z ust wszystkich duszpasterzy. Aby jednak przyjąć dar miłosierdzia trzeba spełnić określone warunki.
- Przed chwilą otworzyłem Święte Drzwi w Archikatedrze w Oliwie. Po raz pierwszy w długiej historii tej wspaniałej świątyni - mówił 13 grudnia podczas rozpoczęcia Roku Miłosierdzia abp Sławoj Leszek Głódź. - Podczas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia Drzwi Święte staną się Bramą Miłosierdzia dla tych wiernych, którzy będą je przekraczać - dodał metropolita.
Brama to nie automat
Sam zewnętrzny znak przejścia przez Bramę nie wystarczy jednak do przyjęcia daru miłosierdzia. Naszemu działaniu musi bowiem towarzyszyć odpowiednia postawa, oparta na refleksji moralnej, dotyczącej dotychczasowego życia oraz sakramentalna spowiedź. Krótko mówiąc przypieczętowana rozgrzeszeniem decyzja nawrócenia.
W dekrecie metropolity znajdujemy przypomnienie, że w Roku Jubileuszowym odpust zupełny uzyskać można pod "zwykłymi warunkami". Oznacza to, że aby otrzymać darowanie kary doczesnej za grzechy, trzeba wcześniej skorzystać z sakramentu pokuty, przyjąć Komunię świętą i odmówić "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario" w intencji ojca świętego. Ważne jest także wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego. Bez spełnienia któregoś z tych czterech warunków uzyskany odpust będzie tylko częściowy.
Ogrom możliwości
Dokument wskazuje także sposoby uzyskania odpustu, właściwe dla wszystkich wiernych oraz specjalne, dotyczące osób chorych i przebywających w więzieniach.
Pierwszy z nich wymienia pielgrzymkę do Drzwi Świętych w jednej z czterech bazylik większych w Rzymie lub katedrze czy wyznaczonym przez biskupa kościele, uczestnictwo we Mszy św., refleksję nad miłosierdziem, odmówienie wyznania wiary i modlitwę za papieża.
Drugi zakłada wykonanie jednego lub kilku uczynków miłosierdzia co do duszy lub ciała oraz zaangażowanie w życie miłosierdziem.
Trzeci, dedykowany więźniom, wymaga wzbudzenia szczerego pragnienia ponownego włączenia się w życie społeczeństwa, nawiedzenia więziennej kaplicy, udziału we Mszy św., refleksji nad miłosierdziem, odmówienia wyznania wiary oraz modlitwy za papieża. Wzywa także osadzonych, by przejście przez drzwi celi traktowali jako przejście przez drzwi święte.
Czwarty, dotyczący chorych, starszych i samotnych zaprasza ich do przeżywania "z wiarą i radosną nadzieją swojej choroby i cierpienia" oraz przyjęcia Komunii św. lub uczestnictwa w Eucharystii i wspólnotowej modlitwie, również za pośrednictwem środków masowego przekazu.
Aby uzyskać łaskę odpustu zupełnego należy spełnić zwyczajne warunki określone przez Kościół oraz dodatkowo wypełnić warunki dotyczące Roku Jubileuszowego.
Piętnaście plus jeden
Aby ułatwić wiernym korzystanie z łaski jubileuszu abp Sławoj Leszek Głódź wyznaczył piętnaście kościołów i kaplic, w których wierni mogą uzyskać odpust zupełny. Są to:
• Bazylika Archikatedralna pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie;
• Kościół pw. św. Józefa w Gdańsku-Śródmieściu;
• Kościół pw. Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie;
• Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku-Wrzeszczu;
• Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Migowie;
• Kościół pw. św. Brata Alberta w Gdańsku-Przymorzu;
• Kolegiatę i kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni;
• Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi;
• Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiego Morza w Swarzewie;
• Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Chłapowie;
• Kościół pw. Bożego Ciała w Helu;
• Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie;
• Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trąbkach Wielkich;
• Kościół pw. Chrystusa Króla i Bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie;
• Kaplicę w Domu Hospicyjnym „Caritas” im. Św. Józefa w Sopocie.
W wyżej wymienionych miejscach odpusty można uzyskać raz dziennie w czasie trwania Roku Jubileuszowego, tzn. od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016. Uzyskany odpust można ofiarować za siebie lub za zmarłych.
Od 14 grudnia do miejsc, w których można uzyskać odpust Roku Jubileuszowego, metropolita dołączył także franciszkański kościół św. Anny wraz z sanktuarium pasyjno - maryjnym w Wejherowie.