Jedyna w Polsce piaskowa szopka ma 3,5 metra wysokości i 16 metrów sześc. powierzchni. Do jej budowy potrzeba było aż 60 ton piasku.
Szopka wyrzeźbiona z piasku stanęła przed siedzibą Fundacji Wspólnota Gdańska w Oliwie. Nad konstrukcją od prawie tygodnia pracowało czterech rzeźbiarzy artystów: Mariusz Otta, autor projektu, Maciej Krause, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz. Wszyscy są absolwentami gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Budulcem wyjątkowej rzeźby jest piasek z glinką, dokładnie ubity i umieszczony w specjalnych szalunkach. Artyści rzeźbili postaci przedstawiające Świętą Rodzinę, Trzech Królów, anioły i zwierzęta za pomocą szpachelek malarskich i kielni. Tegoroczną szopkę można obejrzeć ze wszystkich stron.
Spacerowicze zatrzymują się przy niezwykłej rzeźbie, robią zdjęcia, podziwiają i wymieniają uwagami. - To już trzecia szopka przygotowana przez Wspólnotę Gdańską. Pierwsza została wykuta w bryle lodu, ale ze względu na niesprzyjającą pogodę bardzo szybko się rozpuściła. Dlatego w tym i ubiegłym roku mamy szopki piaskowe, które cieszą się ogromną popularnością nie tylko mieszkańców Oliwy i Gdańska. Odwiedzają nas goście z różnych stron Polski tylko po to, by zobaczyć to nietypowe arcydzieło - mówi pan Adam, mieszkaniec Oliwy.
Uroczystemu odsłonięciu szopki towarzyszyła oliwska Wigilia. Na ulicy, przy piaskowej rzeźbie, pojawił się odświętnie nakryty stół i mnóstwo wigilijnych potraw przygotowanych zarówno przez Wspólnotę Gdańską, wolontariuszy, jak i mieszkańców. Zjeść można było jarskie pierogi, bigos, paszteciki z grzybami i pierniczki. Do popicia, oczywiście, był tradycyjny barszcz.
Wigilia rozpoczęła się od modlitwy prowadzonej przez ks. Waldemara Waluka, proboszcza katedry oliwskiej, i o. Albina Jarosława Chorążego, proboszcza kościoła cystersów. Wspólnemu ucztowaniu i dzieleniu się opłatkiem towarzyszył śpiew kolęd.
Szopkę będzie można oglądać do 6 stycznia przy ul. Opata J. Rybińskiego 25 w Gdańsku-Oliwie (siedziba Fundacji Wspólnota Gdańska).