Nowy numer 23/2021 Archiwum

Szopka... wyrzeźbiona w piasku

Jedyna w Polsce piaskowa szopka ma 3,5 metra wysokości i 16 metrów sześc. powierzchni. Do jej budowy potrzeba było aż 60 ton piasku.

Szopka wyrzeźbiona z piasku stanęła przed siedzibą Fundacji Wspólnota Gdańska w Oliwie. Nad konstrukcją od prawie tygodnia pracowało czterech rzeźbiarzy artystów: Mariusz Otta, autor projektu, Maciej Krause, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz. Wszyscy są absolwentami gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Budulcem wyjątkowej rzeźby jest piasek z glinką, dokładnie ubity i umieszczony w specjalnych szalunkach. Artyści rzeźbili postaci przedstawiające Świętą Rodzinę, Trzech Królów, anioły i zwierzęta za pomocą szpachelek malarskich i kielni. Tegoroczną szopkę można obejrzeć ze wszystkich stron.

Spacerowicze zatrzymują się przy niezwykłej rzeźbie, robią zdjęcia, podziwiają i wymieniają uwagami. - To już trzecia szopka przygotowana przez Wspólnotę Gdańską. Pierwsza została wykuta w bryle lodu, ale ze względu na niesprzyjającą pogodę bardzo szybko się rozpuściła. Dlatego w tym i ubiegłym roku mamy szopki piaskowe, które cieszą się ogromną popularnością nie tylko mieszkańców Oliwy i Gdańska. Odwiedzają nas goście z różnych stron Polski tylko po to, by zobaczyć to nietypowe arcydzieło - mówi pan Adam, mieszkaniec Oliwy.

Uroczystemu odsłonięciu szopki towarzyszyła oliwska Wigilia. Na ulicy, przy piaskowej rzeźbie, pojawił się odświętnie nakryty stół i mnóstwo wigilijnych potraw przygotowanych zarówno przez Wspólnotę Gdańską, wolontariuszy, jak i mieszkańców. Zjeść można było jarskie pierogi, bigos, paszteciki z grzybami i pierniczki. Do popicia, oczywiście, był tradycyjny barszcz.

Wigilia rozpoczęła się od modlitwy prowadzonej przez ks. Waldemara Waluka, proboszcza katedry oliwskiej, i o. Albina Jarosława Chorążego, proboszcza kościoła cystersów. Wspólnemu ucztowaniu i dzieleniu się opłatkiem towarzyszył śpiew kolęd.

Szopkę będzie można oglądać do 6 stycznia przy ul. Opata J. Rybińskiego 25 w Gdańsku-Oliwie (siedziba Fundacji Wspólnota Gdańska).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama