Od 6 stycznia pasażerowie wejherowskich autobusów oprócz zapowiedzi przystanków w języku polskim mogą usłyszeć te same nazwy ulic po kaszubsku.
Zgodnie z ideą promowania kaszubszczyzny, Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej „Kaszëbskô Jednota”, zaproponowało, aby język kaszubski był obecny w komunikacji miejskiej.
Tym sposobem od 6 stycznia pasażerowie wejherowskich autobusów oprócz zapowiedzi przystanków w języku polskim mogą usłyszeć te same nazwy ulic, ale…po kaszubsku.
Mieszkańcy po raz pierwszy z taką promocją języka kaszubskiego spotkali się w marcu ubiegłego roku, kiedy „Kaszëbskô Jednota” zwróciła się do MZK, aby w ten sposób podkreślić Dzień Jedności Kaszubów. Wówczas dwujęzyczne komunikaty usłyszeć można było w autobusach jednej linii.
Jednak mieszkańcom takie rozwiązanie na tyle przypadło do gustu, że postanowiono rozszerzyć inicjatywę. Wprowadzono zapowiedzi dwujęzyczne na 21 liniach w autobusach kursujących w Wejherowie i okolicach. Projekt został w całości zrealizowany i sfinansowany przez stowarzyszenie „Kaszëbskô Jednota".
Na tym jedynym sukcesie nie koniec. Bo wśród kolejnych inicjatyw, które chce zrealizować „Kaszëbskô Jednota" jest m.in.: wprowadzenie kaszubskich nazw przystanków na wszystkich liniach autobusowych obsługiwanych przez MZK Wejherowo, wprowadzenia kaszubskiego nazewnictwa na dworcach i stacjach kolejowych Pomorskiej Kolei Regionalnej, Szybkiej Kolei Miejskiej i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej czy wydanie i rozpowszechnienie gry planszowej pod roboczym tytułem "Kaszëbsczi geszeft w kaszëbsczich miastach", opartej na zasadach popularnej gry "Monopol".