GN 43/2020 Archiwum

W Wejherowie po kaszubsku

Od 6 stycznia pasażerowie wejherowskich autobusów oprócz zapowiedzi przystanków w języku polskim mogą usłyszeć te same nazwy ulic po kaszubsku.

Zgodnie z ideą promowania kaszubszczyzny, Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej „Kaszëbskô Jednota”, zaproponowało, aby język kaszubski był obecny w komunikacji miejskiej.

Tym sposobem od 6 stycznia pasażerowie wejherowskich autobusów oprócz zapowiedzi przystanków w języku polskim mogą usłyszeć te same nazwy ulic, ale…po kaszubsku.

Mieszkańcy po raz pierwszy z taką promocją języka kaszubskiego spotkali się w marcu ubiegłego roku, kiedy „Kaszëbskô Jednota” zwróciła się do MZK, aby w ten sposób podkreślić Dzień Jedności Kaszubów. Wówczas dwujęzyczne komunikaty usłyszeć można było w autobusach jednej linii.

Jednak mieszkańcom takie rozwiązanie na tyle przypadło do gustu, że postanowiono rozszerzyć inicjatywę. Wprowadzono zapowiedzi dwujęzyczne na 21 liniach w autobusach kursujących w Wejherowie i okolicach. Projekt został w całości zrealizowany i sfinansowany przez stowarzyszenie „Kaszëbskô Jednota".

Na tym jedynym sukcesie nie koniec. Bo wśród kolejnych inicjatyw, które chce zrealizować „Kaszëbskô Jednota" jest m.in.: wprowadzenie kaszubskich nazw przystanków na wszystkich liniach autobusowych obsługiwanych przez MZK Wejherowo, wprowadzenia kaszubskiego nazewnictwa na dworcach i stacjach kolejowych Pomorskiej Kolei Regionalnej, Szybkiej Kolei Miejskiej i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej czy wydanie i rozpowszechnienie gry planszowej pod roboczym tytułem "Kaszëbsczi geszeft w kaszëbsczich miastach", opartej na zasadach popularnej gry "Monopol".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama