W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz, stowarzyszeń, fundacji i ruchów katolickich archidiecezji gdańskiej. Uroczystości odbyły się w gdańskim Dworze Artusa, a na honorowych miejscach zasiadło sześciu odznaczonych.
– Odznaczeni to osoby przez lata zaangażowane w działania na rzecz drugiego człowieka. Udzielają się na różnych polach i w różnych obszarach życia. Warto pokazywać ich osiągnięcia, a także podziękować im za pracę na rzecz Kościoła i dla narodu. Dzisiaj dziękujemy im za to wszystko, wręczając odznaczenie Pro Ecclesia et Populo – mówił Antoni Szymański, przewodniczący kapituły nagrody Pro Ecclesia et Populo.
Laureaci tegorocznej edycji nagrody Pro Ecclesia et Populo:
- Adam Hlebowicz - za wielostronną działalność w obszarze kultury na rzecz upamiętniania sowieckich deportacji Polaków, pomoc Polakom na Wschodzi, współorganizowanie Misterium Męki Pańskiej i Orszaku Trzech Króli mających miejsce na ulicach Gdańska, upowszechnianie wartości katolickich w swoich książkach i aktywności społecznej, także poprzez Fundację Debat Obywatelskich „Pałac Ślubów";
- Jacek Kłeczek - za gorliwą postawę w krzewieniu kultury odpowiedzialnego rodzicielstwa, służbę życiu, małżeństwu i rodzinie oraz za wieloletnia pracę na rzecz promowania naturalnych metod rozpoznawania płodności w Poradnictwie Rodzinnym Archidiecezji Gdańskiej oraz w Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny;
- Witold Forkiewicz - za wielki wkład pracy i zaangażowanie na terenie parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie: zaprojektowanie wnętrza kościoła, współuczestnictwo w zagospodarowaniu placu III Tysiąclecia, zorganizowanie kilkunastu wystaw plastycznych poświęconych działalności św. Jana Pawła II, aktywność w Akcji Katolickiej oraz współpracę z gazetką parafialną „Na Rozstajach";
- Krystyna i Jarosław Paszkowie - za wieloletnią służbę na rzecz małżeństw przez praktyczne uczenie otwartego więziotwórczego dialogu oraz rozwiązywania konfliktów, którą niestrudzenie i ofiarnie realizują, organizując i prowadząc Spotkania Małżeńskie.
- Joanna Mufel - za wieloletnią posługę na rzecz dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia w salezjańskich ośrodkach wychowawczych w Rumi, Wejherowie, Bolszewie, Koleczkowie i Kniewie. To wyjątkowe, pełne ofiarności zaangażowanie promujące dobro i godność każdego człowieka owocuje w życiu wielu wychowanków i jest realnym wkładem w pozytywne kształtowanie całego społeczeństwa.
W czasie gali przyznano również dyplom uznania Chórowi „Pro Anima" z sopockiej parafii Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza za krzewienie muzyki chóralnej, stały udział w wydarzeniach parafialnych oraz koncertowanie w licznych kościołach Trójmiasta, a także sukcesy w krajowych konkursach i festiwalach chóralnych. Nagrodę odebrała dyrygentka – Maja Zalesińska.
Na zakończenie przedstawiciele ruchów i organizacji katolickich przełamali się opłatkiem z biskupem Wiesławem Szlachetką i przedstawicielami lokalnych władz. Uroczystość uświetnił koncert kolęd w wykonaniu Chóru „Pro Anima".
«
‹
1
›
»
WIARA.PL
DODANE 16.01.2016
AKTUALIZACJA 17.01.2016
oceń artykuł