Muzyka i historia to dobre połączenie

- Poprzez piękne, bogate w treść polskie patriotyczne pieśni chcemy opowiadać, szczególnie młodym ludziom, o najważniejszych momentach naszej historii - mówi Jarosław Kłosowski, współorganizator warsztatów.

Znasz wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego"? Czy wiesz, dlaczego powstała "Pieśń konfederatów barskich"? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy pierwszych historycznych warsztatów słowno-muzycznych, które 10 marca odbyły się w kościele pw. św. Jakuba w Gdańsku.

W repertuarze pojawiły się pieśni średniowieczne, nowożytne, z XVII, XVIII i XIX wieku. Każda z nich, wykonana na żywo przez uczniów szkoły muzycznej, została poprzedzona wprowadzeniem J. Kłosowskiego, nauczyciela historii, który objaśnił tło historyczne i genezę powstania utworów.

Uczestnicy spotkania włączyli się do śpiewania, m.in. "Pieśni konfederatów barskich", "Pieśni o żołnierzu tułaczu", "Gaude, Mater Polonia", "Bogurodzicy" oraz "Mazurka Dąbrowskiego".

- Z jednej strony chodzi o popularyzowanie historii, a z drugiej o przywracanie do świadomości Polaków nieco zapomnianych już pieśni patriotycznych - mówi Maciej Piotrowicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół św. Jakuba, współorganizator.

- Pieśni patriotyczne towarzyszyły przez całe wieki naszemu narodowi. Zarówno w chwilach pięknych, jak i trudnych. Te utwory mówią bardzo dużo o polskiej tożsamości, głęboko zakorzenionej w rzeczywistości chrześcijańskiej - dodaje o. Zdzisław Duma, rektor kościoła pw. św. Jakuba.

- Muzyka i historia? Nigdy nie pomyślałbym, że to dobre połączenie. Ale, zaciekawiony formułą, przyszedłem na warsztaty i nie zawiodłem się - ocenia Patryk, licealista.

Pierwsze warsztaty zakończyły się na roku 1815. Następne spotkanie odbędzie się 14 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..