- Jezusowe wezwanie do pokory, szacunku wobec bliźniego, gotowości czynienia daru z samego siebie skierowane jest do mnie, do ciebie, do każdego z nas - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź.
W archikatedrze oliwskiej 24 marca odprawiona została wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Wielki Czwartek, rozpoczynający obchody Triduum Paschalnego, to dzień ustanowienia dwóch sakramentów - kapłaństwa i Eucharystii.
W homilii metropolita gdański mówił o symbolice gestu obmycia nóg apostołom przez Pana Jezusa. - To był niespodziewany, niezwykły gest. W tamtej obyczajowości zwykł to czynić prosty sługa albo niewolnik. Ale nigdy pan domu. Gest Jezusa zdziwił i zbulwersował uczniów - podkreślił arcybiskup.
- Boży Syn klęka przed Swoimi uczniami i staje się ich sługą. W ten sposób Jezus podczas ostatniej wieczerzy objawia swoją miłość. Gest ten stanowi także skierowane do apostołów oraz do wszystkich, którzy idą drogą Chrystusa, pouczenie: "Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi" - dodał.
Abp Głódź nawiązał także do ataków terrorystycznych w Brukseli. - Początek Wielkiego Tygodnia naznaczony został znamieniem Wielkiego Piątku. Terrorystyczne zamachy w Brukseli. Śmierć niewinnych, wielka liczba rannych. Kolejna straszliwa, odrażająca zbrodnia. Kolejna krzywda uczyniona świętości Boga, świętości życia, świętości i godności człowieka. Kolejne wyzwanie dla narodów i państw, aby znalazły siłę, determinację, odpowiednie narzędzia, aby postawić tamę złu, uderzyć skutecznie w jego źródło, w zbrodnicze terrorystyczne struktury, które za nic mają Boże prawo miłości. Niech dziś z tej świątyni popłynie nasza modlitwa w intencji tych, którzy w tych tragicznych zamachach zginęli, rannych, rodzin pogrążonych w żałobie i smutku. W ich intencji przyjmijmy dziś ciało Chrystusa. To będzie nasz dar, nasze świadectwo wspólnoty - zaapelował metropolita gdański.
Po wygłoszeniu homilii abp Głódź umył nogi dwunastu mężczyznom.
Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Przed południem księża spotykają się na Mszy Krzyżma (więcej TUTAJ), a wieczorem duchowni wraz z wiernymi uczestniczą w uroczystej liturgii.