Takich lekcji historii się nie zapomina - łamanie szyfru, jazda drezyną czy przenoszenie na noszach przez zaminowane pole rannego kolegi. Pierwszy etap niecodziennego projektu realizowanego przez gdańskie Muzeum II Wojny Światowej okazał się ogromnym sukcesem.
Trwa odprawa. Wszyscy bacznie przyglądają się mapie, na której prowadzący Mateusz Jasik z Muzeum II Wojny Światowej, „rozstawia" kolejne niemieckie oddziały. Po chwili do klocków oznaczonych swastyką dołączają te z sierpem i młotem.
– Kiedy zaatakowali nas Rosjanie? – pada pytanie. Ktoś nieśmiało odpowiada. – 17 września 1939 r.
Pan Mateusz potwierdza. – Prawidło, jest to data, którą powinniście znać tak dobrze, jak datę wybuchu II wojny światowej – podkreśla prowadzący. Pan Mateusz jeszcze przez chwilę nakreśla, zgromadzonym przy mapie uczniom, przebieg wojennych działań w Polsce i Europie. Kiedy wszystko jest już jasne uczestnicy rozchodzą się – czas osobiście poznać legendę Polski Walczącej.
Pomysłodawcą odbywającego się na terenie Starej Papierni w Łapinie projektu „Cichociemni – poznaj legendę Polski Walczącej” jest gdańskie Muzeum II Wojny Światowej. – Inicjatywa na celu przybliżenie uczniom klas gimnazjalnych wybranych akcji specjalnych, przeprowadzonych przez ruch oporu w krajach znajdujących się pod okupacją III Rzeszy Niemieckiej. Szczególny nacisk został położony na historię cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej – wyjaśnia M. Jasik.
Grupy podzielone na cztery patrole swoją lekcje historii rozpoczynają w różnych miejscach, by po wykonaniu wszystkich przewidzianych na danym punkcie zadań, przejść dalej. – Chodziło nam o to, aby uczniowie mieli pewne porównanie pomiędzy sytuacją w okupowanej Polsce, a sytuacją w innych państwach. Przykładowo w Pradze Reinhard Heydrich, o którym młodzi w trakcie naszego projektu zdobywają wiedze, mógł jeździć bez obstawy w otwartym samochodzie – w Warszawie było to zupełnie wykluczone – podkreśla M. Jasik.
Chętnych do udziału w pierwszej edycji plenerowych warsztatów historycznych nie brakowało, mimo że okres II wojny światowej jest poza gimnazjalnym programem. – W sumie do wyboru były 4 terminy, każdy po dwie tury i wszystkie zostały momentalnie zarezerwowane. Mamy nadzieje, że uczniów takie przekazywania historii zaciekawi i może sami zechcą się w temacie dokształcić – mówi M. Jasik.
Więcej o Cichociemnych i projekcie Muzeum II Wojny Światowej w 16. numerze „Gościa Gdańskiego".