Cichociemni w Starej Papierni przejdź do galerii

Takich lekcji historii się nie zapomina - łamanie szyfru, jazda drezyną czy przenoszenie na noszach przez zaminowane pole rannego kolegi. Pierwszy etap niecodziennego projektu realizowanego przez gdańskie Muzeum II Wojny Światowej okazał się ogromnym sukcesem.

Justyna Liptak

|

GOSC.PL

dodane 07.04.2016 17:30
0

Trwa odprawa. Wszyscy bacznie przyglądają się mapie, na której prowadzący Mateusz Jasik z Muzeum II Wojny Światowej, „rozstawia" kolejne niemieckie oddziały. Po chwili do klocków oznaczonych swastyką dołączają te z sierpem i młotem.

– Kiedy zaatakowali nas Rosjanie? – pada pytanie. Ktoś nieśmiało odpowiada. – 17 września 1939 r.

Pan Mateusz potwierdza. – Prawidło, jest to data, którą powinniście znać tak dobrze, jak datę wybuchu II wojny światowej – podkreśla prowadzący. Pan Mateusz jeszcze przez chwilę nakreśla, zgromadzonym przy mapie uczniom, przebieg wojennych działań w Polsce i Europie. Kiedy wszystko jest już jasne uczestnicy rozchodzą się – czas osobiście poznać legendę Polski Walczącej.  

Pomysłodawcą odbywającego się na terenie Starej Papierni w Łapinie projektu „Cichociemni – poznaj legendę Polski Walczącej” jest gdańskie Muzeum II Wojny Światowej. – Inicjatywa na celu przybliżenie uczniom klas gimnazjalnych wybranych akcji specjalnych, przeprowadzonych przez ruch oporu w krajach znajdujących się pod okupacją III Rzeszy Niemieckiej. Szczególny nacisk został położony na historię cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej – wyjaśnia M. Jasik.

Grupy podzielone na cztery patrole swoją lekcje historii rozpoczynają w różnych miejscach, by po wykonaniu wszystkich przewidzianych na danym punkcie zadań, przejść dalej. – Chodziło nam o to, aby uczniowie mieli pewne porównanie pomiędzy sytuacją w okupowanej Polsce, a sytuacją w innych państwach. Przykładowo w Pradze Reinhard Heydrich, o którym młodzi w trakcie naszego projektu zdobywają wiedze, mógł jeździć bez obstawy w otwartym samochodzie – w Warszawie było to zupełnie wykluczone – podkreśla M. Jasik.

Chętnych do udziału w pierwszej edycji plenerowych warsztatów historycznych nie brakowało, mimo że okres II wojny światowej jest poza gimnazjalnym programem. – W sumie do wyboru były 4 terminy, każdy po dwie tury i wszystkie zostały momentalnie zarezerwowane. Mamy nadzieje, że uczniów takie przekazywania historii zaciekawi i może sami zechcą się w temacie dokształcić – mówi M. Jasik.

Więcej o Cichociemnych i projekcie Muzeum II Wojny Światowej w 16. numerze „Gościa Gdańskiego".

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..