Nowy numer 28/2018 Archiwum

Perła gdyńskiego modernizmu nagrodzona

- Cieszymy się, że nasz ogromny wysiłek włożony w przywrócenie dawnego blasku Dworcowi Morskiemu został doceniony - mówi Joanna Wojdyło, rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany 2016" odbyło się 20 kwietnia podczas uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Zakopanem.

W kategorii adaptacja obiektów zabytkowych nagrodę otrzymało Muzeum Emigracji, którego siedziba mieści się w dawnym Dworcu Morskim w Gdyni. Nagroda została przyznana za kompleksowe, pieczołowicie przeprowadzone prace konserwatorskie, które przyczyniły się do zachowania wartości zabytkowych modernistycznego Dworca Morskiego.

"Przeprowadzona z pełnym poszanowaniem autentyzmu i integralności obiektu, wyjątkowo udana adaptacja na Muzeum Emigracji, znakomicie podkreśla aspekty historyczne i społeczne związane z pierwotną funkcją budynku i tożsamością miasta" - czytamy w uzasadnieniu.

Dworzec Morski powstał w 1933 roku. Był to nowoczesny i reprezentacyjny budynek, który obsługiwał cały portowy ruch pasażerski. Dzięki bocznicy kolejowej emigrantów dowożono wprost pod burtę statku. Infrastruktura emigracyjna, stojąca na najwyższym poziomie, stała się wizytówką II Rzeczpospolitej.

- Dworzec był jednym z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Budynek reprezentuje najwyższy poziom architektury modernistycznej, tak bardzo charakterystycznej dla Gdyni - podkreśla Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji.

W ostatnim czasie obiekt został odrestaurowany i przystosowany do nowych funkcji. - To ważne, że jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Gdyni ponownie jest ważnym miejscem na mapie miasta i funkcjonuje jako centrum wydarzeń kulturalnych i społecznych - podkreśla J. Wojdyło. - Ta nagroda to dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszymy się, że zmiany, które wprowadziliśmy w fasadzie i bryle Dworca Morskiego, zostały dostrzeżone i ocenione bardzo pozytywnie - dodaje.

Muzeum Emigracji to jedyna tego typu placówka w Polsce. - Opowiadamy o polskich emigrantach zarówno końca XIX, jak i początku XXI wieku. Dzisiaj poza krajem żyje ok. 20 milionów osób polskiego pochodzenia, z czego większość to potomkowie emigrantów. To szósta pod względem wielkości diaspora na świecie. Zadaniem Muzeum Emigracji jest wytłumaczenie skali i złożoności tego zjawiska - wyjaśnia K. Grabowicz-Matyjas. 

Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Miastem Zakopane. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowiska konserwatorskie, specjaliści od ochrony zabytków, przedstawiciele środowisk naukowych i opiniotwórczych, osoby zasłużone kulturze i ochronie zabytków.

Przeczytaj także

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma