W kaplicy sióstr brygidek w Gdańsku-Oliwie odprawione zostały uroczyste nieszpory dziękczynne z okazji kanonizacji bł. Elżbiety Hesselblad, założycielki Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy.
– Nasza radość jest ogromna, bo chyba każde dziecko jest dumne ze swojej matki. Tym bardziej my – duchowe córki św. Elżbiety. Założyła ten zakon, przekazała nam charyzmat, a my kontynuujemy jej dzieło, jesteśmy obecne w wielu krajach, ale cały czas mamy nadzieję, że będzie nas przybywało – mówi s. Karin, przełożona sióstr brygidek w Gdańsku-Oliwie.
W uroczystości uczestniczył i homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. – Dzisiaj dziękujemy Bogu za wyniesienia do chwały ołtarzy św. Marii Elżbiety Hesselblad. Kanonizacja, która miała miejsce 5 czerwca w Rzymie, ma wymiar Kościoła powszechnego, gdyż święta będzie od teraz czczona na całym świecie – mówił metropolita. – Jakże bogate było życie tej świętej: pomagała potrzebującym, jednocześnie szukała Boga. Była świadkiem wiary, a także miłości i cierpienia, które się przeplatały w jej życiu. Była prekursorem ekumenizmu, wizjonerką, której pragnieniem było, aby była jedna Owczarnia i jeden Pasterz – aby wszyscy byli jedno – zaznaczył arcybiskup. – Jest to święta na miarę naszych czasów. Odważna niewiasta, która tchnęła ducha w ten zakon, a ten się rozwija, bo liczba brygidek podwoiła się na całym świecie – podkreślił metropolita.
Uroczystość uświetniła Schola Gregoriana Oliviensis.
Elżbieta Hesselblad urodziła się w luterańskiej rodzinie. Była piątym z 13 dzieci swoich rodziców – Augusta Roberta Hesselblada i Cajsy Pettesdotter Dag. Mając 18 lat, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Pracowała jako pielęgniarka w szpitalu na Manhattanie. Za sprawą jezuity J.G. Hagena (1847–1930) nawróciła się na katolicyzm i w 1904 roku udała się do Rzymu. 25 marca tego roku, dzięki pozwoleniu papieża Piusa X, przywdziała habit. W 1911 roku założyła nowe odgałęzienie zakonu brygidek w Rzymie – Zakon Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy. W czasie II wojny światowej uratowała życie wielu Żydom i innym prześladowanym przez hitlerowców, zapewniając im schronienie.
5 czerwca, podczas uroczystej Eucharystii na pl. św. Piotra, bł. Elżbieta Hesselblad razem z bł. Stanisławem Papczyńskim została przez papieża Franciszka włączona w poczet świętych Kościoła katolickiego.