– Duchowy program naszej diecezji nazwaliśmy „Kafarnaum”. Dlaczego wybraliśmy akurat to biblijne miasto? Ponieważ wydarzyło się w nim wiele cudów. Chcielibyśmy, by podobne cuda dokonały się także u nas, w trakcie Światowych Dni Młodzieży i po nich – mówi ks. Krzysztof Nowak.
Światowe Dni Młodzieży coraz bliżej. Zaplanowane na koniec lipca spotkanie z papieżem Franciszkiem poprzedzone zostanie Dniami w Diecezjach. Nasza archidiecezja spodziewa się prawie 10 tys. pielgrzymów z różnych stron świata. Pojawią się u nas goście z co najmniej 19 krajów, m.in. RPA, Singapuru, Paragwaju, Indii, Izraela czy Kanady. Dla przybyłych 20 lipca pielgrzymów zostanie utworzonych aż 30 punktów przyjęć. Jak przygotowały się pomorskie parafie?
Poważnie i wesoło
Pobudka, wspólna modlitwa w pobliskim kościele, zwiedzanie Pomorza, po południu Eucharystia, a następnie ewangelizacja i integracja. – To program wszystkich punktów przyjęć. Każdy z nich ma jednak inne propozycje, dostosowane do wieku i mentalności przyjeżdżających – tłumaczy ks. Nowak, diecezjalny koordynator ŚDM. Gdańską parafię pw. MB Częstochowskiej odwiedzi ponad 200 Francuzów z diecezji Lisieux. – Nasi goście na pewno nie będą się nudzić – zapewnia ks. Tomasz Kawczyk SAC, odpowiedzialny za punkt przyjęć. – Codziennie prowadzona będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w trzech językach – francuskim, angielskim i polskim. Wraz z pielgrzymami w parafii pojawią się też relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Będzie to okazja, by lepiej poznać fascynujące życie francuskiej karmelitanki – zaznacza. Dodatkowo w pobliskim parku odbędą się zabawy i spotkania integracyjne, a na wszystkich głodnych będzie czekał poczęstunek. – Umówiliśmy się, że również Francuzi przywiozą ze sobą swoje regionalne przysmaki, m.in. niedostępne w Polsce sery czy wędliny. Wymienimy nasze kulinarne doświadczenia – mówi ks. Tomasz. Noce pielgrzymi spędzą przede wszystkim w domach parafian. – Początkowo były pewne opory przed przyjęciem zagranicznych gości. By je przełamać, stworzyliśmy film ukazujący przygotowania do ŚDM w naszej parafii. Był on emitowany po Mszach św. i przyniósł wspaniałe rezultaty. Zgłosiło się do nas wielu chętnych do pomocy – opowiada duszpasterz.
Jak w Kafarnaum
To, jak wypadną Światowe Dni Młodzieży w naszej diecezji, nie zależy jedynie od sprawnej organizacji, ale przede wszystkim od przygotowania duchowego. Polska jako organizator ŚDM opracowała ciekawą formułę. Każda diecezja wybrała sobie jedną miejscowość biblijną i na tej podstawie opracowuje „duchowe wsparcie” dla pielgrzymów. – Nasz ewangelizacyjny program nazywa się „Kafarnaum”. To biblijne miasto, podobne do wielu innych nadmorskich miejscowości, otwarte jest na różne kultury i religie, podkreśla ważność wolnego wyboru, rozumie potrzebę turystyki i gościnności. Nie walczy specjalnie z chrześcijaństwem, jest nawet dumne z tego, że Jezus spędza u nich tyle czasu i czyni cuda. A jednak nie chce iść za Nim. Nie zachwyca się Jego nauką. Mieszkańcy Kafarnaum wybierają twardą kalkulację ekonomiczną. Nasz program ewangelizacyjny chce otworzyć wiernych na te problemy. Uwrażliwić na grzech, który próbuje wedrzeć się do życia, szczególnie gdy jest coraz bardziej bezpieczne i dostatnie – wyjaśnia ks. Nowak. Katechezy dla pielgrzymów przygotowuje młodzież z Oliwy pod przewodnictwem ks. Łukasza Grelewicza. – Jest tam dużo dynamizmu, ekspresji i ciekawych pomysłów. Obecnie jesteśmy na etapie tłumaczenia nauk na różne języki – informuje ks. Nowak. Oprócz opracowywania materiałów ewangelizacyjnych we wszystkich punktach przyjęć trwają duchowe przygotowania. – Wytworzyła się silna wspólnota osób czuwających nad organizacją Dni w Diecezji. Każde spotkanie w parafii zaczynamy od modlitwy. Prosimy Pana Boga, żeby wizyta papieża Franciszka wydała piękne owoce – mówi Katarzyna Gruszka, wolontariusz, lider w punkcie przyjęć pielgrzymów na gdańskim Ujeścisku.
Wolontariusz potrzebny od zaraz
Dniem kulminacyjnym pobytu uczestników ŚDM w naszej diecezji będzie sobota 23 lipca. Rozpocznie się on na pl. Solidarności od Litanii Narodów. Następnie sprzed pomnika Poległych Stoczniowców wyruszy Marsz Młodych, który zatrzyma się w bazylice Mariackiej. Tam odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia. Tego samego dnia po południu na pl. Zebrań Ludowych odbędzie się Festiwal Młodych. W sobotnich uroczystościach weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Jak podkreśla K. Gruszka, do sprawnej organizacji wszystkich zaplanowanych na ten dzień wydarzeń potrzeba jak najwięcej wolontariuszy. – ŚDM stwarza niepowtarzalną okazję do poznania różnych kultur i ludzi z innych krajów. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, bo tym razem to do nas przyjadą nasi rówieśnicy z Włoch, Francji, USA, Argentyny i wielu innych zakątków świata. Okazję do spotkania, rozmowy, wspólnej modlitwy i zabawy stwarza wolontariat podczas wydarzeń centralnych – zachęca K. Gruszka. – Każdy, kto lubi działać, jest otwarty i ma skończone 18 lat, jest mile widziany – dodaje. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 25 czerwca. Formularz dostępny jest na stronach: www.gdansk.gosc.pl oraz www.sdm.diecezja.gdansk.pl. Z kolei już 20–26 czerwca rozpocznie się akcja „Został już tylko miesiąc”. W środkach komunikacji, parafiach, szkołach i na słupach ogłoszeniowych pojawią się plakaty przypominające o Dniach w Diecezji. – Będziemy zachęcali wszystkich mieszkańców, żeby zapoznali się z zasadami ŚDM 2016, oczekiwaniami ze strony gości i ich zwyczajami. Wszyscy będziemy gospodarzami tego wydarzenia – wierzący i niewierzący. Musimy umieć się zachować jak gospodarze – podkreśla ks. Nowak.