Twierdza Wisłoujście czekała nań od wielu lat.
Twierdza Wisłoujście w ostatnich tygodniach była dostępna dla turystów wyłącznie w weekendy. Ograniczenie to było spowodowane pracami remontowo-konserwatorskimi przy jedynym wejściu na teren zabytkowych fortyfikacji, które ma formę poterny (rodzaj przejścia podziemnego).
Jak informuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, jednym z najważniejszych elementów remontu będzie wykonanie izolacji, która powstrzyma przedostawanie się wód opadowych przez warstwę ziemi pokrywającą poternę. Brak izolacji sprawia, że obecnie mury bramy są bardzo zawilgocone.
Ponadto w ramach inwestycji nastąpi szycie spękań, ułożenie nowych tynków, a wcześniej usunięcie glonów i mchu ze ścian. Zostaną też poddane konserwacji oryginalne dwie pary wrót poterny. Niewykluczone, że zostaną im przywrócone dawne barwy: te od strony zewnętrznej prawdopodobnie były czerwone, a te od strony wewnętrznej - w niebiesko-białe pasy.
Prace zaplanowano też w pomieszczeniu przyległym do poterny. Po zakończeniu całej inwestycji zostanie ono udostępnione dla zwiedzających. Przez prawie 40 lat ta część fortyfikacji pozostawała zamurowana i - jak podkreślają pracownicy MHMG - skrywa wiele tajemnic.
Koszt remontu wyniesie niemal 570 tys. zł. Większość pieniędzy (ponad 463 tys. zł) pochodzi z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie prac i odbiór przewidziano na połowę października.
Twierdza będzie dostępna dla zwiedzających od 24 do 30 czerwca w godz. 10-16 (ostatnie zwiedzanie o godz. 15.20), zaś od 1 lipca do 31 sierpnia będzie udostępniana w godz. 10-18 (ostatnie zwiedzanie o godz. 17.20).
Atrakcją sezonu ma być wystawa pt. "Codzienność w przedmiotach", prezentująca oryginalne zabytki związane z życiem codziennym w obiekcie, które wydobyto podczas badań archeologicznych. Rozpocznie się ona 24 czerwca i potrwa do końca sierpnia.
Twierdza Wisłoujście, odział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, to niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej w skali basenu Morza Bałtyckiego. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od twierdzy. Miejsce to pozwalało na kontrolowanie ruchu statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku. Pierwsze pisane wzmianki o istnieniu strażnicy na miejscu dzisiejszej twierdzy pochodzą z połowy XIV wieku. Stała budowla fortyfikacyjna powstała po wyswobodzeniu się Gdańska spod panowania krzyżackiego (1308-1454).