Już jutro zabrzmi ostatni dzwonek. Po raz kolejny wakacje w mieście zapowiadają się bardzo ciekawie. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Szczególnie Gdańsk zapowiada, że oferta zajęć dla dzieci i młodzieży w wakacje jest pod każdym względem rekordowa.
Na aktywne dzieci czekają atrakcje sportowe, te kreatywne będą mogą wykazać się na zajęciach z szeroko pojętych sztuk pięknych, umysły ścisłe będą mogły spróbować sił w nowych technologiach i zajęciach laboratoryjnych, pasjonaci historii mogą zgłębiać jej tajniki w muzeach, a najmłodsi gdańszczanie będą mieli wiele możliwości, by bawić się i poznawać swoje miasto podczas wycieczek.
Tegoroczna formuła miejskich wakacji po raz pierwszy przygotowana została przez placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe tak, by objąć opieką dzieci przez całe wakacje. Podczas większości zajęć dzieci będą miały zapewnioną opiekę na minimum 8 godzin dziennie, tak, by z oferty miejskich półkolonii mogły skorzystać dzieci rodziców pracujących.
Uczestnicy będą spędzać czas w świetlicy i na świeżym powietrzu. Wycieczki na plażę i do lasu, podchody i gry terenowe, odwiedziny w muzeach i ciekawych miejscach - to częsty element szkolnych półkolonii. Turnusy półkolonijne zazwyczaj trwają tydzień i wypełniają całe wakacje.
W organizację wakacyjnego wypoczynku zaangażowały się także gdańskie organizacje pozarządowe. Wśród organizowanych przez nie półkolonii znajdują się także takie, w których mogą uczestniczyć dzieci wymagające specjalnej opieki, z autyzmem lub zespołem Downa.
Młodzież i dzieci lubiące sport i aktywność na świeżym powietrzu mogą wziąć udział w zajęciach na 70 boiskach przyszkolnych, na których przez całe wakacje obecni będą animatorzy sportowi. Na wybranych obiektach pracować będą nauczyciele Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej, którzy prowadzić będą zajęcia sportowe, turystyczne, zajęcia w terenie jak np. biegi na orientację , a nawet zajęcia na wodzie. Ciekawi, jak pływa się w smoczych łodziach, będą mogli spróbować swoich sił podczas półkolonii w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 25.
Jeżeli chcemy zapisać dziecko na zajęcia, trzeba zadzwonić do szkoły lub do koordynatora zajęć i upewnić się najpierw, czy są jeszcze wolne miejsca. Nawet jeżeli w jedynym miejscu ich nie będzie, warto przejrzeć bogatą ofertę szkół, nie zniechęcając się, lecz kontaktując się z innymi placówkami. A, co ważne, przy zapisach nie obowiązuje rejonizacja, można więc zapisać dziecko na zajęcia np. blisko pracy rodzica.
Wakacje w mieście nie muszą być nudne
Justyna Liptak /Foto Gość
Wakacje w mieście to nie tylko oferta szkół. Zorganizowany wypoczynek dla młodych gdańszczan przygotowała większość instytucji kulturalnych, takich, jak muzea, galerie sztuki i biblioteki. Na wakacyjne zajęcia zapraszają: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Gdańska Galeria Miejska, Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Archipelag Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Narodowe Muzeum Morskie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Teatr Miniatura, Starter, Szkolne Schronisko Młodzieżowe.
W Gdyni atrakcji również nie zabraknie. "Aktywne Lato" rusza 1 lipca i potrwa do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia. To program dla każdego - dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia i animacje odbywać się będą w godz. od 10 do 18.
Tegoroczna edycja "Aktywnego Lata" obfitować będzie w wydarzenia kulturalne, przygotowane we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną. W wakacyjnej ofercie przewidziano zajęcia literackie, manualne, a nawet rytmiczno-muzyczne dla maluchów poniżej 4. roku życia. Nieco starszych zainteresują z pewnością występy artystyczne czy improwizacje teatralne. W programie znajdą się także "Doktowykłady" - spotkania dla osób zainteresowanych popkulturą, fantastyką i komiksami, prowadzone przez doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego. Wakacyjne Warsztaty Weekendowe w Centrum Nauki Experyment w Gdyni w lipcu to świetna opcja dla tych, którzy chcą, aby najmłodsi spędzili czas w naukowym towarzystwie.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie w ramach projektu "Sopockie 4 Pory Roku" organizuje wiele wydarzeń sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców. Będą to przede wszystkim zajęcia ruchowe: ogólnodostępne turnieje siatkówki młodzieżowej, maratony pływackie czy regaty i zawody żeglarskie. Warto również sprawdzić ofertę Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Szczegółów warto szukać poza stroną miasta na stronach internetowych poszczególnych instytucji.