Rejsy po zatoce wielkimi żaglowcami, prawdziwa bitwa morska, pokazy ratownictwa morskiego, koncerty szantowe i projekcje filmów. To tylko niektóre atrakcje jubileuszowej edycji Baltic Sail.
Od czwartku 30 czerwca do niedzieli 3 lipca Gdańsk po raz 20. gości miłośników żeglarstwa podczas międzynarodowego zlotu żaglowców Baltic Sail.
- Podczas czterech festiwalowych dni będzie można przeżyć żeglarską przygodę, która przybliży nam nie tylko morskie tradycje Gdańska, ale również innych miast hanzeatyckich - podkreślają organizatorzy z Fundacji Gdańskiej.
Przy nabrzeżach Motławy zacumowało ponad 20 żaglowców, m.in. z Holandii, Estonii, Danii i Niemiec. Największa jednostka w tym roku to trójmasztowiec "Minerva", która mierzy aż 50 metrów i może zabrać na pokład 120 osób.
- Nie mieszkam nad morzem, więc zobaczenie w jednym miejscu tylu wspaniałych żaglowców jest dla mnie wielkim przeżyciem. Dobrze, że na oglądaniu się nie kończy. Można podejść do kapitana albo członków załogi i porozmawiać. Można nawet wypłynąć w rejs - opowiada pani Monika, która przyjechała do Trójmiasta na wakacje.
Rejsy (także nocne) trwają około 3 godzin. Zaczynają się na nabrzeżu przy Targu Rybnym zlokalizowanym w malowniczej części Gdańska. Bilety można kupić przez stronę internetową Baltic Sail.
Podczas żeglowania pasażerowie mają okazję przekonać się, jak wygląda codziennie życie na pokładzie statku - asystują przy pracach załogi, stawiają i taklują żagle i... wybijają szklanki, to znaczy uderzają w pokładowy dzwon informujący o aktualnej godzinie.
W niedzielę o godz. 12 czeka mieszkańców Gdańska i turystów widowiskowa Parada Żagli, w której wezmą udział wszystkie jednostki zlotu, zaczynając od dużych żaglowców, na jachtach turystycznych i motorowych kończąc. O 13.30 rozpocznie się pokaz ratownictwa morskiego.
Przez cały weekend nie zabraknie okołomorskich atrakcji. Koncerty szantowe, próba bicia rekordu Polski na "najdłuższą szantę wyśpiewaną publicznie" czy zabawy dla dzieci i młodzieży - to tylko niektóre z nich. Swoją wiedzą podzielą się wybitni żeglarze, fotografowie czy twórcy replik statków i okrętów.
Odbędą się też projekcje morskich filmów, w tym znanego przez niektórych fanów na pamięć "Rejsu", warsztaty kulinarne, pokazowe wyścigi smoczych łodzi czy występy teatralne.