Dobiegł końca 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Gdańsku-Oliwie.
Prawie przez 8 tygodni organy w katedrze oliwskiej rozbrzmiewały wirtuozowskimi wykonaniami muzyków z całego świata. W finałowym koncercie uczestniczył abp Sławoj Leszek Głódź, a także biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury w Polsce, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych. Udział w koncertach wybitnych autorytetów - artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane wykonania - daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.
Koncerty organowe w Oliwie miały zachęcić do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. - Bardzo cenię sobie ten festiwal. Wnętrze katedry i cudownie brzmiące organy powodują, że człowiek może choć na chwilę oderwać się od zgiełku codzienności. Miałam okazję być na koncercie inauguracyjnym oraz na dwóch w trakcie trwania festiwalu. Muzycy zaprezentowali naprawdę wysoki poziom, dlatego nie mogłam odmówić sobie przyjemności uczestniczenia w ostatnim z cyklu koncertów - mówi pani Jadwiga, emerytka z Gdańska.
Na program festiwalu złożyły się specjalnie przygotowane przez artystów programy. W czasie koncertu inauguracyjnego po 142 latach zostało wykonane dzieło Gabriela Fauré - "Symphonie en fa" op. 20 pour orgue et cordes. Kolejne koncerty przyniosły premierowe wykonania. Pierwszy raz w Gdańsku rozbrzmiały "Toccata i fuga e-moll" Ernsta Tittela, "Sonata nr 1 d-moll" op. 74 1 Rudolfa Bibla czy "Preludium" op. 10/I autorstwa austriackiego organisty i wykonawcy wszystkich trzech utworów - Ernsta Wally. Natomiast włoski organista Giampaolo Di Rosa po raz pierwszy w Polsce zaprezentował Tríptico Litúrgico: Prelúdio - Meditação - Final" Manuela Faria.
Koncert finałowy należał do Andrzeja Chorosińskiego, artysty światowego formatu, który zachwycił publiczność m.in. utworami Wolfganga A. Mozarta, Feliksa Nowowiejskiego czy Johanna Sebastiana Bacha.
Pełne uczestnictwo publiczności w koncertach ułatwił zainstalowany w katedrze oliwskiej ekran multimedialny. Dzięki temu melomani siedzący tyłem do organów mogli nie tylko usłyszeć grającego artystę, ale również obserwować jego występ "na żywo".
Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.