Już po raz drugi w Gdańsku odbył się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Mundus Cantat" im. Jana Pawła II.
W sobotę 22 października w archikatedrze oliwskiej odbył się koncert finałowy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Mundus Cantat" im. Jana Pawła II, w trakcie którego słuchacze poznali laureatów.
Hasłem tegorocznego festiwalu były słowa: "Niech połączy nas melodia modlitwy". Organizatorzy apelowali, aby wspólny śpiew, który wybrzmi w gdańskich kościołach w czasie festiwalu, był wołaniem o pokój i modlitwą za ofiary terroryzmu.
W programie znalazły się wykonania koncertowe na wysokim poziomie. Występujący artyści pochodzili m.in. z Mińska, Białej Podlaskiej i Wejherowa. Koncerty oraz przesłuchania odbywały się m.in. w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance.
Zespoły były oceniane przez profesjonalne jury w składzie: prof. Anna Fiebig, dr hab. Beata Wróblewska, prof. Waldemar Górski z Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz prof. Wiesław Delimat z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Konkursowicze walczyli o Grand Prix, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska oraz o statuetkę Ubi Leones.
W kategorii "Chóry młodzieżowe do 21 roku życia" złoty dyplom z najwyższą punktacją oraz statuetkę Ubi Leones otrzymał Młodzieżowo-Dziecięcy Chór "Lira" z Białorusi. W kategorii "Chóry dorosłe" laureatem został Wejherowski Chór Kameralny "Camerata Musicale". Kategoria "Zespoły wokalne" należała do kolejnego chóru z Białorusi, zespołu "Tonika". Ze złotem w ostatniej kategorii "Chóry parafialne" wrócił również chór Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaski. W ocenie jury konkurs był na bardzo wysokim poziomie wykonawczym o czym świadczy fakt, że wszystkie zespoły biorące udział w konkursie, otrzymały złote dyplomy. Najlepszym z najlepszych, chórem który otrzymał nagrodę Grand Prix oraz nagrodę Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, okazał się chór "Lira" z Mińska.
Festiwal swoim patronatem objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.