Nowy numer 30/2021 Archiwum

Muzykę trzeba kochać przejdź do galerii

W piątek 28 października rozpoczął się III Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej "Music Everywhere!".

– Muzyka jest czymś, co człowiek musi kochać. Życzę wam, aby ta miłość była również w was – mówił ks. Wojciech Chistowski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała, do chórzystów.

W kościele pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie odbył się koncert inauguracyjny, w czasie którego zaprezentowali się niektórzy wykonawcy tegorocznego festiwalu.

Jak podkreślają organizatorzy, festiwal "stanowi wyjątkową przestrzeń, stworzoną z myślą o nowatorskich i nowoczesnych brzmieniach chórów i zespołów wokalnych. To niespotykane dotąd w swym charakterze przedsięwzięcie daje okazję do przenikania się wielogatunkowych, współczesnych trendów muzycznych, a także do wzajemnej inspiracji. Jest wreszcie spotkaniem utalentowanych, pełnych pasji ludzi, którzy swym śpiewem chcą łamać schematy i pokazywać bezkompromisowe novum".

Celem "Music Everywhere!" jest propagowanie śpiewu chóralnego jako jednej z form muzycznych, a także upowszechnianie cennej i trudnej sztuki muzycznej, jaką jest chóralistyka. Dodatkowo festiwal ma być szansą prezentacji oraz popularyzacji dorobku artystycznego polskiej chóralistyki, w tym przede wszystkim kompozycji współczesnych XX i XXI w. oraz twórczości pomorskich kompozytorów. Organizatorzy mają również nadzieję, że festiwal będzie bodźcem dla mieszkańców Gdańska i Pomorza do zainteresowania się chóralistyką.

Oprócz konkursu "Music Everywhere!" to także prezentacja dorobku naukowego oraz wymiana doświadczenia artystycznego wśród młodych dyrygentów, studentów i doktorantów polskich ośrodków muzycznych, bo muzycy mają okazję wziąć udział w Konferencji Naukowo-Artystycznej dla Młodych, podczas której wygłoszone zostaną 20-minutowe referaty zgłoszonych prelegentów. Jest to pierwsza edycja tego przedsięwzięcia.

Oceny poziomu wykonawczego dokona jury składające się z wybitnych, doświadczonych przedstawicieli polskiej chóralistyki, które na podstawie skali punktowej, biorąc pod uwagę intonację, interpretację, emisję głosu, dykcję, dobór repertuaru i jego stopień trudności, walory brzmieniowe oraz ogólny wyraz artystyczny, przyzna w poszczególnych kategoriach miejsca od I do III oraz wyróżnienia.

Przewidziane jest dodatkowe przesłuchanie o grand prix podczas koncertu finałowego. Jury dokona wyboru spośród chórów o najwyższej liczbie punktów, które staną do walki o tę nagrodę.

Festiwal potrwa do niedzieli 30 października. W tym czasie wykonawców będzie można usłyszeć w różnych miejscach diecezji gdańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama