- Anna Kurska bolała nad podziałem środowiska "Solidarności" i ugrupowań, które wyrosły po 1989 r. z tego samego ideowego pnia - wspomina zmarłą abp Sławoj Leszek Głódź.
Polska prawnik i polityk, matka prezesa TVP Jacka Kurskiego i zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosława Kurskiego, urodziła się 24 sierpnia 1929 r. we Lwowie. Była harcerką Szarych Szeregów, jako sanitariuszka brała udział w Powstaniu Warszawskim.
W 1955 r. ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1958-60 odbyła aplikację sądową i została, jako bezpartyjna, skierowana do pracy w sądach terenowych w Tczewie i Malborku. W sierpniu 1980 r. trafiła do Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, a w następnym miesiącu związała się z "Solidarnością". W związku z działalnością opozycyjną w stanie wojennym została odwołana ze stanowiska sędziego. Nominację otrzymała ponownie w 1990 r.
W latach 2001-2007 była senatorem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Zmarła 25 sierpnia. Miała 87 lat. - Mama była człowiekiem wartości i wewnętrznej wolności. Chciała jednej wspólnej Polski - podkreśla Jacek Kurski, syn zmarłej.
Więcej o życiu, działalności i ostatniej drodze Anny Kurskiej: