Nowy numer 49/2020 Archiwum

Chciała jednej wspólnej Polski

- Anna Kurska bolała nad podziałem środowiska "Solidarności" i ugrupowań, które wyrosły po 1989 r. z tego samego ideowego pnia - wspomina zmarłą abp Sławoj Leszek Głódź.

Polska prawnik i polityk, matka prezesa TVP Jacka Kurskiego i zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosława Kurskiego, urodziła się 24 sierpnia 1929 r. we Lwowie. Była harcerką Szarych Szeregów, jako sanitariuszka brała udział w Powstaniu Warszawskim.

W 1955 r. ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1958-60 odbyła aplikację sądową i została, jako bezpartyjna, skierowana do pracy w sądach terenowych w Tczewie i Malborku. W sierpniu 1980 r. trafiła do Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, a w następnym miesiącu związała się z "Solidarnością". W związku z działalnością opozycyjną w stanie wojennym została odwołana ze stanowiska sędziego. Nominację otrzymała ponownie w 1990 r.

W latach 2001-2007 była senatorem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Zmarła 25 sierpnia. Miała 87 lat. - Mama była człowiekiem wartości i wewnętrznej wolności. Chciała jednej wspólnej Polski - podkreśla Jacek Kurski, syn zmarłej.

Więcej o życiu, działalności i ostatniej drodze Anny Kurskiej:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama