W piątek 18 listopada w bazylice Mariackiej miało miejsce światowe prawykonanie utworu Krzesimira Dębskiego "Misterium".
Wyjątkowy koncert odbył się z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i odwoływał się do historycznych danych o początkach państwa polskiego. Jak podkreśla Krzesimir Dębski, przyjęcie chrztu przez Mieszka I uobecnia się m.in. w muzyce, gdyż idiom chorału gregoriańskiego zaszczepiony wraz z przyjęciem chrześcijaństwa przetrwał do dziś i stanowi inspirację dla wielu współczesnych kompozytorów.
Ten wpływ, trwanie i przenikanie tradycji wczesnochrześcijańskiej K. Dębski postarał się zawrzeć w zamówionym przez Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego utworze.
– Zawsze tak było, że z okazji wyjątkowych okoliczności pisało się muzykę, co utrwalało w pamięci to dane wydarzenie. Stąd pomysł, aby w ten sam sposób uhonorować 1050. rocznicę chrztu, która to w tak znaczący sposób zapisała się w naszej historii – mówi K. Dębski, twórca muzyki poważnej, współczesnej, eksperymentalnej i filmowej, a także skrzypek jazzowy oraz aranżer.
Słuchacze oprócz chóru, mieli również okazję posłuchać instrumentów niespotykanych zazwyczaj w utworach religijnych. Bo obok Krzesimira Dębskiego oraz Polskiego Chóru Kameralnego wystąpił Krzysztof Ścierański grający na gitarze basowej, Bogusław Grabowski na organach, Michał Górczyński klarnet, Norik Minasyan na armeńskim duduk oraz Barbara Merdinger na mandolinie.
"Misterium" w 1050. rocznicę chrztu Polski w bazylice Mariackiej honorowym patronatem objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Koncert dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966 Promesa 2016.