W poniedziałek 28 listopada w kościele Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej odbyła się Msza św. dziękczynna za łaski Jubileuszu Miłosierdzia, 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży.
- Gromadzimy się tutaj dzisiaj, aby podziękować za ten ważny dla nas rok. Pragniemy przedstawić to dobro, które na przestrzeni ostatnich lat udało się osiągnąć i wypracować - materialne i duchowe na chwałę Bożą i dla pożytku publicznego w trosce o człowieka, rodzinę i całe nasze środowisko - mówił ks. prał. Daniel Nowak, proboszcz wejherowskiej parafii na początku Mszy św.
- Liturgia dziejów wykracza poza historię, która jest stałą zgodą na śmierć. Nie ta jest obrzędowością jubileuszy, lecz miłość, która nie wynika ze śmierci, ale wykracza poza nią. Trzeba wciąż dorastać do takiej miłości, jak dorastali święci i bohaterowie naszej ojczyzny, żyjąc w różnych czasach w tych 1050 lat historii - napominał ks. Nowak.
- Siłę wzrastania czerpali z sakramentu chrztu św. We wspólnocie Kościoła weszli na drogę łaski, by przekroczyć historię. W liturgii dziejów są świadkami, że nie umarli, ale oddali życie, ciesząc się chwałą zbawionych. Z nimi idziemy razem - podkreślił proboszcz.
Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź. - To był duchowo bardzo bogaty rok. Mieliśmy okazję przeżyć Jubileusz Miłosierdzia, 1050. rocznicę chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży. Zakończenie tych uroczystości nie powinno być finałem dla przenoszonych przez te wydarzenia treści - zaznaczył metropolita.
Hierarcha podkreślił, że w dzisiejszym świecie bardzo potrzeba nam wiary. - Światłością dla nas, ludzi wierzących, jest zawsze Jezus Chrystus - Król Wszechświata. Wiary przymnażają nam wydarzenia roku liturgicznego. Tym razem padło wezwanie: "Idźcie i głoście". Jesteśmy do tego zobowiązani wszyscy, bez wyjątku - nauczał. - Czerpmy przykład z życia świętych, błogosławionych i męczenników, gdyż to oni wskazują, co jest prawdziwą wartością naszej wiary, naszej polskości i naszego człowieczeństwa - tłumaczył arcybiskup.
Na zakończenie Mszy św. został odmówiony dziękczynny Akt Zawierzenia i Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Ostatnim punktem uroczystości było poświęcenie przedstawionej w czterech obrazach Drogi Łaski, która prowadzi do świętości.