W niedzielę 15 stycznia zainaugurowany został Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Czas ten obfituje w nabożeństwa i modlitwy chrześcijan z różnych Kościołów. Także i tym razem w Trójmieście nie zabraknie okazji, aby kolejne dni spędzić we wzmożonej świadomości, czym jest ekumenizm i dlaczego w ogóle powinniśmy dążyć do jedności.
Zaplanowano modlitwy w kościołach: ewangelicko-metodystycznym, prawosławnym, katolickim, polskokatolickim czy ewangelicko-augsburskim. Nawet jeżeli ktoś nie wie zbyt wiele o obowiązującym kanonie nabożeństwa, nie stoi to na przeszkodzie, aby uczestniczyć we wspólnej modlitwie. Tegoroczne spotkania odbywać się będą pod hasłem: "Pojednanie - miłość Chrystusa przynagla nas". Cytat został zaczerpnięty z 2 Listu do Koryntian 5,14–20. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Niemiec.
W Trójmieście Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zapoczątkowany został w Centrum Ekumenicznym Sióstr Brygidek w Gdańsku. Modlitwie o pokój przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. - Ten rozpoczynający się właśnie Tydzień Ekumeniczny to czas modlitwy zanoszonej do Boga o pokój. To również okazja do szukania jedności nie tylko wśród różnych wyznań chrześcijańskich, ale również z przedstawicielami innych religii. To niewątpliwa sposobność, aby się spotkać, podzielić refleksjami, ale przede wszystkim, by zgromadzić się na modlitwie w poszczególnych środowiskach, parafiach i w świątyniach - mówi bp Szlachetka.
W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich - abp Sławoj Leszek Głódź, bp Marcin Hintz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Rafał Michalak z Kościoła polskokatolickiego, ks. Sebastian Niedźwiedziński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, a także imam Ismail Caylak z Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej oraz Jakub Szadaj, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego.
- Nie wszędzie w Polsce Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma miejsce w takim wymiarze, jak w Gdańsku. Tutaj staramy się pokazać, że w mieście wolności łączy się tradycję tolerancji i otwarcia na innych ludzi. 1000 lat historii Gdańska pokazuje, że wielu przybyszów znajdowało tu bezpieczną przystań, gdy inaczej patrzyli na świat niż większość mieszkańców tego regionu - mówi bp Hintz. - Ten tydzień jest złożeniem świadectwa wobec wszystkich mieszkańców naszego regionu, byśmy - mimo różnic - potrafili żyć w pokoju - dodał bp Hintz.
Plan spotkań w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan:
18 stycznia, środa, godz. 18, Sopot
Kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela, ul. Parkowa 5
19 stycznia, czwartek, godz. 18, Gdańsk-Wrzeszcz
Kościół ewangelicko-metodystyczny, ul. Pniewskiego 8
20 stycznia, piątek, godz. 18, Gdańsk
Kościół rzymskokatolicki św. Stanisława Biskupa i Męczennika, ul. Legionów 13
21 stycznia, sobota, godz. 17, Gdańsk
Cerkiew prawosławna św. Mikołaja, ul. Traugutta 45
22 stycznia, niedziela, godz. 18, Gdańsk
Kościół polskokatolicki Bożego Ciała, ul. 3 Maja 19