W sobotę 11 marca w kościele św. Katarzyny można było wysłuchać koncertu w ramach trwającego VI Gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego.
Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny jest imprezą cykliczną, składającą się z części konkursowej, odbywającej się w auli Politechniki Gdańskiej, oraz występów przed publicznością w reprezentacyjnych gdańskich kościołach.
Co rok impreza przyciąga ciekawe zespoły z całej Europy, a czasem i z dalszych zakątków świata. W czasie 6. już edycji muzycznych atrakcji również nie zabraknie. Podczas tegorocznej odsłony, poza chórami polskimi, w festiwalu udział zapowiedziały zespoły m.in. z: Litwy, Łotwy, Czech czy Rosji.
Co ciekawe, podział na kategorie wprowadzono ze względu na rodzaj zespołu, a nie na repertuar, dzięki czemu utwory prezentowane przed publicznością są bardzo zróżnicowane.
- Tak, zdecydowanie dało się tę różnorodność usłyszeć. Cudownie słucha się muzyki w pięknym, choć lekko "okaleczonym" wnętrzu kościoła św. Katarzyny - mówi pani Maria, uczestniczka koncertu.
Dodatkowo, aby spełnić wszystkie regulaminowe wymagania - zespoły muszą zaprezentować m.in. przynajmniej dwa utwory rodzime w tym jeden śpiewany w ojczystym języku. - Dzięki takiej formule wydarzenia widać bardzo wyraźnie, że muzyka sama w sobie pozostaje językiem uniwersalnym i bez względu na podziały kulturowe przy odrobinie dobrej woli muzycy z całego świata mogą bez przeszkód wspólnie się nią cieszyć - wyjaśniają organizatorzy.
Chóry biorące udział w gdańskim festiwalu, jak zawsze, ocenia międzynarodowe jury, któremu przewodniczy światowej sławy kompozytor muzyki chóralnej Vytautas Miškinis z Litwy, a jego członkami są: Rihards Dubra - sławny kompozytor łotewski, Javier Busto - uznany kompozytor oraz dyrygent hiszpański czy prof. Grzegorz Rubin - wybitny znawca chóralistyki z Gdańska oraz Jan Rybarski - dyrygent z Krakowa, od lat prowadzący znakomity Chór Mariański.
Festiwal zakończy się jutro - koncertem galowym - w auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej przy ul. Gabriela Narutowicza 11.
Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.
Festiwal odbywa się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".
Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.