- Modlimy się w czasie tej Mszy Jubileuszowej o przymnożenie wiary, hartu ducha, umiejętności rozeznawania zagrożeń. Bo wokół nas trudny czas - wiele ludzkich serc jest wychłodzonych, a umysłów niestety zaczadzonych - mówi abp Sławoj Leszek Gódź, metropolita gdański.
W niedziele 2 kwietnia w archikatedrze oliwskiej abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 25. rocznicy ustanowienia archidiecezji i metropolii gdańskiej. Wraz z metropolitą Eucharystię koncelebrowali biskupi Wiesław Szlachetka oraz Zbigniew Zieliński oraz ponad 70 kapłanów posługujących w archidiecezji gdańskiej.
W trakcie homilii arcybiskup nawiązał do czytań dzisiejszej niedzieli, które zapowiadają to, do czemu drogami Wielkiego Postu podążamy wraz z całym Kościołem. - Czytaniom Mszy św., które przygotowują nas do uczestnictwa w misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa - towarzyszy dziś zapisane głęboko w wielu sercach wspomnienie. 12 lat temu, 2 kwietnia 2005, o godz. 21.37, papież Jan Paweł II, przekroczył bramy śmierci. Odszedł, aby "być z Chrystusem" (Flp 1, 23). Niestrudzony pielgrzym, świadek i nauczyciel Prawdy, która jest w Chrystusie. Mówimy o Nim, że jest ojcem naszej wolności i solidarności. Dziedzictwo jego papieskiej posługi to wciąż strumień wody żywej. Czerpie z niego obficie Kościół i czerpią ludy i narody - podkreślił abp Głódź.
- Dziś również my, w duchu wdzięczności wracamy do jednego z dzieł pontyfikatu św. Jana Pawła II. Przeprowadzonej w 1992 roku reorganizacji struktury organizacyjnej Kościoła w naszej Ojczyźnie. Największej w jej tysiącletniej historii. Jan Paweł II pozytywnie ocenił i zaakceptował przygotowane przez nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Józefa Kowalczyka i Konferencję Episkopatu, projekty utworzenia nowych prowincji kościelnych i diecezji, a także ich "stosowniejszego rozgraniczenia", jak ujął to bulli zatytułowanej "Totus Tuus Poloniae Populus" - przypomniał hierarcha
Decyzja Jana Pawła II utworzyła 14 nowych diecezji, a dotychczasowych 8 podniosła do rangi archidiecezji. Jedną z nich była diecezja gdańska. Przestała funkcjonować w dawnych granicach. Utraciła na rzecz diecezji elbląskiej cztery dekanaty. Zyskała natomiast siedem dekanatów diecezji chełmińskiej - przemianowanej następnie na diecezję pelplińską.
Metropolita podkreślił, że był to czas, kiedy diecezja gdańska została podniesiona do rangi archidiecezji, a każdy jej biskup został obdarzony godnością arcybiskupa metropolity. - Dziękujemy za obfity plon tych lat. Złóżmy go dziś Chrystusowi obecnemu w sakramencie ołtarza - świadomi tego, że jesteśmy kolejnym ogniwem w łańcuchu pokoleń, które tu, na pomorskiej, nadbałtyckiej ziemi zawierzyły Jezusowi - związały się z Nim przez chrzest święty i dar wiary - mówił.
Hierarcha podziękował za wiano tych 25 lat, które wyrosło z długiej drogi pomorskich pokoleń. Wiano posługi biskupów, kapłanów, zgromadzeń i wspólnot zakonnych całego Ludu Boży naszej archidiecezji. - Brzemię naszych modlitw, życia sakramentalnego, wsłuchiwania się w głos Kościoła, postępowania wedle jego wskazań. Wszyscy idziemy na spotkanie Pana. W jedności wiary, wspólnocie celu, jakim jest budowanie Królestwa Chrystusa. W rytmie roku liturgicznego, realizowaniu programów i priorytetów duszpasterskich. Tych przedstawianych przez Konferencję Episkopatu Polski. Także tych, które Kościołowi Powszechnemu przekłada Ojciec Święty - podkreślił metropolita.
Modlitwa przy grobie śp. ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego
Justyna Liptak /Foto Gość
Arcybiskup zaznaczył również, że lokalny, gdański Kościół od lat w szczególny sposób angażuje się w sprawy o wymiarze społecznym. - Wspiera wielkie poruszenia polskich serc ku dobru, prawdzie, sprawiedliwości, związane z drogą Solidarności. Towarzyszy problemom ludzkiej pracy ludzi Wybrzeża, stoczniowców, portowców, skrzywdzonych w dobie pochopnych gospodarczych przemian. Pamięta o potrzebie utrwalania pamięci, o zdarzeniach i ludziach, którzy dobrze zasłużyli się Ojczyźnie, jej drodze do wolności. Troszczy się o rodziny, które stanowią wielki skarb Kościoła. Bo to w nich Polska trwa i Kościół trwa. I przyszłość się kształtuje. Cieszą decyzje podejmowane z myślą o rodzinie, o poprawie jej statusu materialnego, jej pozycji społecznej - mówi hierarcha.
Hierarcha przywołał postać abp. Tadeusza Gocłowskiego, którego pierwsza rocznica śmierci przypada 3 maja. - W latach 1992-2008 kierunek drogi gdańskiej metropolii i archidiecezji wytyczał pierwszy arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Gocłowski. Ofiarował naszej diecezji przymioty swego ducha, serca, umysłu. Był świadkiem i uczestnikiem zmagań o nowy kształt ojczyzny i wydarzeń, które przyniosły polityczny przełom - podkreślił metropolita.
- W tym dniu, trzeba nam się również odnieść do św. Wojciecha, patrona naszej ojczyzny. To pierwszy, znany z imienia, siewca życiodajnego ziarna Chrystusowej Ewangelii w gdańskiej ziemi. To on w Wielki Piątek 997 r. ochrzcił lud gdańska. Tegoroczny Archidiecezjalny Odpustu ku czci Świętego Wojciecha na Wzgórzu Wojciechowym w Gdańsku, będziemy celebrować 7 maja o 12.00. Uroczystości będzie przewodniczył znamienity gość, Już dziś zapraszam na nią - zaprosił metropolita.
Na zakończenie Eucharystii abp Sławoj Leszek Głódź wraz z biskupami Wiesławem Szlachetką i Zbigniewem Zielińskim, a także ks. inf. Stanisławem Ziębą, udał się do Krypty Biskupów Gdańskich, aby pomodlić się przy grobie śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego.