Nowy numer 21/2023 Archiwum

Pielgrzymki, odpust i rodzinny piknik

Abp Sławoj Leszek Głódź zaprasza na patronalne święto ku czci św. Wojciecha.

W najbliższą niedzielę - 7 maja o godz. 12 - w Świętym Wojciechu w Gdańsku odbędą się uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha, które w tym roku wpisują się w jubileusz 25-lecia archidiecezji i metropolii gdańskiej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosi bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej.

Tradycyjnie w tym dniu organizowane są także piesze pielgrzymki na Wzgórze św. Wojciecha:

  • Archidiecezjalna Pielgrzymka Gdańszczan z relikwiami św. Wojciecha pod przewodnictwem Kościelnej Służby Mężczyzn "Semper Fidelis" (wyjście o godz. 9 z bazyliki Mariackiej);
  • Pielgrzymka Młodych (wyjście o godz. 9 sprzed kościoła oo. franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku);
  • Pielgrzymka z Łęgowa z feretronem Matki Bożej (wyjście o godz. 8.30 sprzed kościoła pw. św. Mikołaja w Łęgowie);
  • Pielgrzymka dekanalna z Pruszcza Gdańskiego (wyjście o godz. 10 sprzed kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim).

- Zachęcam do włączenia się w piesze pielgrzymki oraz wspólnego przeżywania jubileuszowej Eucharystii. Po liturgii zapraszam na rodzinny piknik, który odbędzie się na placu przy kościele - mówi abp Głódź, metropolita gdański.

- Kult św. Wojciecha w Gdańsku przetrwał od czasów średniowiecza do dziś. Pomimo okresu protestanckiego, zaborów, wymiany ludności, nazizmu i komunizmu. To prawdziwy fenomen - podkreśla ks. dr Leszek Jażdżewski, dyrektor Archiwum Archidiecezji Gdańskiej.

Pewne jest, że w pierwszej połowie XII w. w dzisiejszym Świętym Wojciechu znajdowała się placówka benedyktynów wraz z kościołem pod wezwaniem męczennika. Wokół świątyni wkrótce powstała osada. - W wizytacjach biskupich wspominano również o kaplicy na wzgórzu. Na przestrzeni stuleci wykształciła się tradycja, że spoczywało w niej ciało świętego - mówi ks. Jażdżewski.

Już od 1685 r. z kościoła jezuitów na Starych Szkotach udawały się pielgrzymki na wojciechowe wzgórze. Uczestniczyły w nich tysiące wiernych - Polaków i Niemców z całego Pomorza. Pielgrzymowano także z kościoła w Łęgowie. - Wizytacja z 1782 r. wspomina o relikwiach czeskiego męczennika znajdujących się w kaplicy i zatwierdzonych odpustach przypadających w kolejne rocznice jego śmierci 23 kwietnia - opowiada ks. Jażdżewski.

Więcej o historii odpustów ku czci św. Wojciecha w 18. numerze "Gościa Gdańskiego" na 7 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast