Abp Sławoj Leszek Głódź zaprasza na patronalne święto ku czci św. Wojciecha.
W najbliższą niedzielę - 7 maja o godz. 12 - w Świętym Wojciechu w Gdańsku odbędą się uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha, które w tym roku wpisują się w jubileusz 25-lecia archidiecezji i metropolii gdańskiej.
Uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosi bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej.
Tradycyjnie w tym dniu organizowane są także piesze pielgrzymki na Wzgórze św. Wojciecha:
- Zachęcam do włączenia się w piesze pielgrzymki oraz wspólnego przeżywania jubileuszowej Eucharystii. Po liturgii zapraszam na rodzinny piknik, który odbędzie się na placu przy kościele - mówi abp Głódź, metropolita gdański.
- Kult św. Wojciecha w Gdańsku przetrwał od czasów średniowiecza do dziś. Pomimo okresu protestanckiego, zaborów, wymiany ludności, nazizmu i komunizmu. To prawdziwy fenomen - podkreśla ks. dr Leszek Jażdżewski, dyrektor Archiwum Archidiecezji Gdańskiej.
Pewne jest, że w pierwszej połowie XII w. w dzisiejszym Świętym Wojciechu znajdowała się placówka benedyktynów wraz z kościołem pod wezwaniem męczennika. Wokół świątyni wkrótce powstała osada. - W wizytacjach biskupich wspominano również o kaplicy na wzgórzu. Na przestrzeni stuleci wykształciła się tradycja, że spoczywało w niej ciało świętego - mówi ks. Jażdżewski.
Już od 1685 r. z kościoła jezuitów na Starych Szkotach udawały się pielgrzymki na wojciechowe wzgórze. Uczestniczyły w nich tysiące wiernych - Polaków i Niemców z całego Pomorza. Pielgrzymowano także z kościoła w Łęgowie. - Wizytacja z 1782 r. wspomina o relikwiach czeskiego męczennika znajdujących się w kaplicy i zatwierdzonych odpustach przypadających w kolejne rocznice jego śmierci 23 kwietnia - opowiada ks. Jażdżewski.
Więcej o historii odpustów ku czci św. Wojciecha w 18. numerze "Gościa Gdańskiego" na 7 maja.