W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie poświęcone kwestiom bezpieczeństwa w szkole. Wzięli w nim udział m.in. samorządowcy, posłowie, przedstawiciele policji, kurator oświaty, a także szefowie poradni psychologiczno-pedagogicznych. W debacie uczestniczyła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.
Nieprzypadkowo kwestie związane z bezpieczeństwem poruszone zostały w Gdańsku - jak powiedziała minister podczas konferencji prasowej, "ma to związek z pobiciem, które miało miejsce kilka tygodni temu".
Spawa dotyczy 14-latki, która została pobita w pobliżu Gimnazjum nr 3 na gdańskim Chełmie. Dzień po zdarzeniu jedna z uczennic na portalu społecznościowym umieściła film, na którym widać, jak grupa dziewcząt bije, ciągnie za włosy i kopie po głowie siedzącą na chodniku dziewczynę.
Minister zaznaczyła, że Kuratorium Oświaty i poradnie psychologiczno-pedagogiczne zachowały się w tej sprawie absolutnie profesjonalnie. - Udzieliły natychmiastowej pomocy ofierze, dziecku, które kilka dni przed pobiciem zgłosiło u swojego pedagoga, że boi się wracać do domu. Wiedział o tym dyrektor, tak jak wiedział o tym, że
Minister zapowiedziała, że w związku z pobiciem zostaną zgłoszone wnioski do komisji dyscyplinarnej i jednoznaczny wniosek do prezydenta Pawła Adamowicza, żeby odwołano dyrektora, który nie widzi większego problemu w takim zdarzeniu, a zdaje się, że nie było ono pierwsze. - Prawo oświatowe tak zostało uregulowane, że jest to kompetencja samorządu, czyli pana prezydenta. Proszę o odwagę i podjęcie decyzji, która sprawi, że rodzice uznają, iż wyciąga się wnioski z takich zdarzeń - podkreśliła.
Podczas konferencji szefowa MEN przypomniała również, że z początkiem nowego roku szkolnego w szkołach zajdą zmiany związane z bezpieczeństwem. Będzie to m.in. edukacja prawna, włączenie rodziców w tworzenie programów wychowawczo-profilaktycznych i nowa forma godziny wychowawczej. - Nie będzie to godzina do odrabiania lekcji albo przygotowania się do klasówki, ale zajęcia dedykowane między innymi bezpieczeństwu, w tym omawianiu tego, co wydarzyło się w ciągu tygodnia - zapewniała.
Minister zaznaczyła jednocześnie, że pod koniec czerwca spotkają się autorzy wszystkich projektów związanych z bezpieczeństwem w szkole, w tym z cyberbezpieczeństwem. - Chcemy, żeby nam powiedzieli, co jest najlepsze w tych projektach i co ma być na stałe wprowadzane do systemu, po to, żebyśmy skończyli z takimi zdarzeniami, że wydajemy publiczne pieniądze na scenariusze i projekty, które kończą się w momencie finansowania - podkreśliła.