Nowy numer 08/2024 Archiwum

Mówmy językiem, który nie ocenia

Rekolekcje przeznaczone są dla wszystkich, którzy chcą poznać język poprawiający relacje rodzinne oraz pomagający postrzegać świat i ludzi ze współczuciem, wdzięcznością i życzliwością.

- W zeszłym roku odbyły się u nas rekolekcje, w czasie których dotknęliśmy bardzo trudnego tematu, jakim jest przemoc. Dzisiaj idziemy krok dalej, bo jeżeli udało się już powstrzymać przemoc, to należy nauczyć się ze sobą na nowo porozumiewać - mówi ks. Piotr Adamski, duszpasterz Wspólnoty Trudnych Małżeństw "Sychar".

Stąd propozycja, aby zorganizować rekolekcje "O porozumieniu bez przemocy". - Jesteśmy chrześcijanami i staramy się w naszym życiu naśladować Jezusa, który przemawia do nas językiem dialogu, empatii, współczucia - językiem, który nie ocenia, ale zawsze dąży do nawiązania kontaktu z drugą osobą - wyjaśnia ks. Adamski.

Duszpasterz podkreśla, że Kościół jest obrazem Boga. - Jeżeli mamy być wiarygodnymi świadkami Jezusa, to język, którym się porozumiewamy, powinien być zawsze językiem miłości. Przykład na dialog pozbawiony jakiejkolwiek przemocy znajdziemy w Trójcy Świętej, gdyż między Ojcem, Synem a Duchem Świętym toczy się nieustannie dialog miłości - tłumaczy.

Pierwszy dzień rekolekcji poświęcony został językowi Jezusa w Ewangelii św. Mateusza. Spotkanie poprowadził ks. Tomasz Górecki MSF. - Ta Ewangelia dotyka wszystkich dziedzin naszego życia. Jezus przyszedł na ziemię, aby nas zbawić, a także żeby opowiedzieć nam o Ojcu, bo Bóg już nie wytrzymywał tego, co Żydzi zrobili z Jego obrazem - Jego serce smuciło się, widząc, jak Żydzi obwarowali każde ludzkie działanie tyloma przepisami i zakazami - mówi ks. Górecki.

Rekolekcjonista zwraca uwagę, że język Jezusa w Ewangelii św. Matusza to język uczuć i potrzeb. - Jezus zawsze mówi w liczbie pojedynczej - potrafi dotrzeć do potrzeb każdego człowieka, do tych zaspokojonych i niezaspokojonych. Co więcej, Jezus poprzez dialog potrafi doprowadzić człowieka do tego, aby jasno i konkretnie wyraził swoją potrzebę - podkreśla.

- Jezus wyraża siebie szczerze - mówi "nie", kiedy myśli "nie", mówi "tak", kiedy myśli "tak". Odnosi się z szacunkiem i empatią do każdego człowieka, również do faryzeuszów, swoich wrogów. Bo żyje po to, by wzbogacać istnienie każdego człowieka - tłumaczy rekolekcjonista.

- Bóg przyszedł do wszystkich, którzy cierpią na duszy, którzy są opuszczeni przez bliskich. Jezus widział ogrom smutku i życiowych dramatów, dlatego przyszedł do tych serc spragnionych, ale również tych, którzy nie zdawali sobie sprawy z tego, jak bardzo Go potrzebują - wyjaśnia.

Nauki adresowane są szczególnie do małżeństw przeżywających trudności w komunikacji małżeńskiej. Rekolekcje potrwają do niedzieli 11 czerwca.

Program:

Piątek - 9 czerwca

Wspólnota "Sychar"

"Dwa światy - szakal i żyrafa"

Porozumienie bez przemocy wg Marshalla Rosenberga

Sobota - 10 czerwca

Ks. Piotr Adamski

"Serce ucznia a serce Jezusa"

Modlitwa o uzdrowienie: Wspólnota Źródło Wody Żywej z Gdańska Nowego Portu

Niedziela - 11 czerwca

Ks. Piotr Adamski

"Nowe serca i nowy język ucznia Jezusa"

Koncert uwielbienia: schola akademicka i Przyjaciele Słowa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama