Gdańsk, Sopot i Gdynia przygotowały nie lada atrakcje dla tych, którzy przerwę w nauce zaplanowali w Trójmieście.
W tym roku Gdańsk rozszerzył formułę, która sprawdziła się w zeszłoroczne wakacje. Oferta wakacyjna dostępna jest w każdej dzielnicy miasta. W organizację aktywnego wypoczynku włączyły się szkoły i placówki oświatowe oraz instytucje kultury, m.in. takie jak: Pałac Młodzieży, Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Hewelianum, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Gdański Archipelag Kultury.
Rodzice, którzy wybiorą ofertę miejskich półkolonii odbywających się w szkołach, mogą mieć pewność, że w czasie zajęć dzieci będą miały zapewnioną opiekę na minimum 8 godzin dziennie. Ci, którzy zdecydują się na wakacje w mieście, będą mogli wybierać spośród zajęć sportowych, artystycznych, językowych czy komputerowych. W sumie prawie 20 tys. godzin zajęć w niemal 40 różnych miejscach w całym mieście.
Dla lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu, jak co roku, Gdański Ośrodek Sportu przygotował bardzo ciekawą ofertę. - Wakacje to doskonała okazja, by opanować tajniki skimboardingu, nauczyć się grać w tenisa lub wziąć udział w licznych piknikach oraz zawodach dla dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywają się w różnych terminach podczas całych wakacji - informuje Olimpia Schneider z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Każdy może wziąć w nich udział, choć na niektóre obowiązują zapisy. Zajęcia są darmowe, a odbywać się będą na plaży oraz w obiektach sportowych.
W organizację wakacyjnego wypoczynku zaangażowały się także gdańskie organizacje pozarządowe. Wśród organizowanych przez nie półkolonii znajdują się także takie, w których mogą uczestniczyć dzieci wymagające specjalnej opieki, z autyzmem lub zespołem Downa.
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska chce zorganizować wypoczynek dla około 1000 dzieci. Zajęcia organizowane przez harcerzy odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 12, Szkole Podstawowej nr 42 oraz Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 6.
Jeżeli chcemy zapisać dziecko na zajęcia, trzeba zadzwonić do szkoły lub do koordynatora zajęć i upewnić się najpierw, czy są jeszcze wolne miejsca.
W Gdyni atrakcji również nie zabraknie. "Aktywne Lato" potrwa do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia. To program dla każdego - dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia i animacje odbywać się będą w godz. od 10 do 18. - Miasto od wielu lat dba o wypoczynek najmłodszych mieszkańców, dofinansowując ten program - mówi Małgorzata Omachel-Kwidzińska z Urzędu Miasta Gdyni.
Gdyńskie Centrum Sportu w ramach "Aktywnego Lata" zachęca do udziału w wydarzeniach, które w lipcu i sierpniu odbywać się będą na plaży Gdynia-Śródmieście. - Turnieje siatkówki, piłki nożnej i rugby poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy. Dla najmłodszych przewidziano strefę malucha z licznymi atrakcjami. Dodatkowo będzie można korzystać z darmowej wypożyczalni sprzętu, m.in. piłek i siatek - wylicza M. Omachel-Kwidzińska.
Planowane są także zajęcia specjalne - m.in. zumba dla dzieci oraz spotkania we współpracy z gdyńską biblioteką, która zaprasza na Przystań Książki. W tym roku, poza biblioteką na plaży, mieszkańcy i turyści będą mogli spotkać pracowników i wolontariuszy, którzy będą jeździć na rowerze z przyczepą pełną książek w okolicy bulwaru. Będzie można wypożyczyć lub wymienić tytuł w ramach akcji bookcrossingowej.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie w ramach projektu "Sopockie 4 Pory Roku" organizuje wiele wydarzeń sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców. Będą to przede wszystkim zajęcia ruchowe: ogólnodostępne turnieje siatkówki młodzieżowej, maratony pływackie czy regaty i zawody żeglarskie.
Szczegółów warto szukać poza stroną miasta - na stronach internetowych poszczególnych instytucji.