– Zależy nam, by każdy słuchacz, bez względu na wiek czy gust muzyczny, znalazł coś dla siebie – mówi Jan Łukaszewski.
Międzynarodowy Festiwal „Mozartiana” to szczególne wydarzenie, które zapisało się w kalendarzu kulturalnym nie tylko Gdańska, ale i całego Pomorza. Oryginalny cykl koncertów i wydarzeń związanych z twórczością mistrza z Salzburga zainicjowany został 11 lat temu – w roku 250. rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta i wprowadzenia się ostatniego polskiego opata w Oliwie Jacka Rybińskiego do Pałacu Opatów. Na pomysł wpadł J. Łukaszewski, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki chóralnej, dyrektor i dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego. Festiwale „Mozartiana”, oprócz promocji muzyki Mozarta, mają za zadanie przywrócić Oliwie znaczenie, jakie miała w czasach ostatnich opatów – ważnego ośrodka społecznego i kulturalnego na mapie Rzeczypospolitej.
− Tu, w Oliwie, tuż po śmierci Mozarta były wykonywane jego utwory. Świadczą o tym dzieła mistrza znajdujące się w bibliotece opactwa cysterskiego. Jego popularność jest niezmienna od lat – mówi J. Łukaszewski.
Główna scena festiwalu znajduje się w urokliwej scenerii parku Oliwskiego, po którym przechadzają się aktorzy w strojach z drugiej połowy XVIII w., przenosząc melomanów do epoki wirtuoza z Salzburga. Koncertom towarzyszą także pokazy iluminacji. – Wszystko to tworzy w parku wyjątkową, bajkową atmosferę – zaznacza J. Łukaszewski.
Do tej pory na „Mozartianach” wystąpiły 24 orkiestry, 68 solistów instrumentalistów i 84 śpiewaków. Podczas festiwalu, obok koncertów symfonicznych, odbywają się także występy jazzowe, folkowe, plenerowe spektakle operowe i teatralne oraz przedstawienia marionetkowe, głównie dla młodszych odbiorców. – Z czego wynika ta różnorodność? Z muzyki Mozarta, która właśnie taka była. Mistrz z Salzburga napisał ponad 600 kompozycji. Tworzył utwory na instrumenty. Pisał muzykę wokalną. Komponował wielkie, skomplikowane, wielogodzinne dzieła. Równocześnie sięgał chętnie po elementy ludowe. Mozart jest więc idealnym artystą, by przedstawiać go w bardzo różnym świetle – podkreśla dyrektor festiwalu.
W tym roku „Mozartiana” wystartują 20 sierpnia (niedziela) w Domu Uphagena. – Koncerty rozpoczynające się o godz. 19 przeprowadzą słuchaczy przez całą paletę muzycznych barw i nastrojów. Od środy przenosimy się do parku Oliwskiego. Podczas oficjalnej inauguracji festiwalu wystąpi słowacka orkiestra Slovak Sinfonietta oraz francuski wirtuoz trąbki Romain Lelou, zaś dyrygować będzie znany maestro Paweł Przytocki – mówi J. Łukaszewski. Wielką atrakcją będzie specjalnie napisany dla festiwalu spektakl teatralno-muzyczny „Fantazja na oliwskie organy” z udziałem ogromnych marionet, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz wielu śpiewaków i aktorów, m.in. Olgierda Łukaszewicza. Festiwal zwieńczy wyjątkowy koncert w katedrze oliwskiej. − Wystąpią sławy światowych scen operowych, m.in. Julia Leżniewa – genialna rosyjska sopranistka, która po raz pierwszy zaśpiewa w Gdańsku, Robin Johannsen, amerykańska śpiewaczka, goszcząca na najważniejszych europejskich i światowych scenach operowych, niemiecki tenor Lothar Odinius oraz wybitny polski śpiewak Wojciech Gierlach. A solistom i chórowi towarzyszyć będzie „rolls-royce” orkiestr, czyli Academy of Ancient Music z Anglii, której członkowie grają na instrumentach z epoki mozartowskiej − wylicza J. Łukaszewski. − Wszystkich miłośników muzyki Mozarta oraz piękna gdańskich zabytków serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w koncertach − zachęca dyrektor festiwalu.
Pełen program festiwalu na: www.mozartiana.pl. Na koncerty i wydarzenia plenerowe w parku Oliwskim wstęp jest wolny.