Nowy numer 48/2020 Archiwum

Jarmark św. Dominika zakończony przejdź do galerii

W niedzielę 20 sierpnia odbyła się ceremonia zamknięcia 757. edycji Jarmarku św. Dominika.

Jarmark to najstarsze wydarzenie handlowo-kulturalna w Polsce oraz jedno z największych w Europie. W trakcie trzech tygodni, imprezę odwiedziło ok. 6 mln ludzi z różnych stron świata.

Ceremonia zakończenia, miała miejsce w nowej lokalizacji - na przedprożach Dworu Artusa, gdzie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, odebrał od kupców, symboliczny klucz do bram miasta.

- Trudno sobie wyobrazić Gdańsk bez Jarmarku św. Dominika, gdyż jest on częścią tożsamości tego miasta. Cieszymy się, że tak liczne grono kupców z Polski i Europy, po raz kolejny, zechciało współpracować - wystawić swoje produkty i pomysły - mówi P. Adamowicz. 

W trakcie ceremonii, wręczono również nagrody Grand Prix za najbardziej atrakcyjną ofertę jarmarku. Zaszczytny tytuł oraz statuetkę w kształcie koguta, który jest symbolem gdańskiej imprezy, w kategorii "produkt rzemieślniczy" otrzymała Leżakownia Jakub Puk z Oleśnicy za kolekcję lamp z naturalnego drewna. Natomiast Grand Prix w kategorii "produkt spożywczy" przypadło Gospodzie u Małgorzaty z Borów Tucholskich za "śledzika cioci Wiesi".

- Mamy dużo satysfakcji, że udało nam się dostarczyć wiele radości odwiedzającym to szczególne wydarzenie - cieszył nas uśmiech, który był udziałem, tych, którzy zdecydowali się przyjść na Jarmark św. Dominika. Dziękujemy za to bardzo wszystkim mieszkańcom i gościom - mówi Andrzej Kasprzak, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Na zakończenie ceremonii, goście usłyszeli specjalnie napisany - w oparciu o gdańskie muzykalia - hejnał, odgrywany przez trębaczy i ratuszowy carillon - skomponowany z 757 nut. Każdego roku dopisywana będzie do niego kolejna nuta.

W jarmarku uczestniczyło ok. 1000 handlowców. Impreza odbywała się na 19 ulicach historycznego centrum Gdańska, na powierzchni 41 tys. metrów kwadratowych. Do Gdańska, oprócz krajowych sprzedawców, przyjechali wystawcy z 13 krajów: Białorusi, Estonii, Francji, Hiszpanii, Indii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

W programie 757. Jarmarku św. Dominika wiele imprez kulturalnych, w tym 30 koncertów. Innymi atrakcyjnymi wydarzeniami były m.in. Święto Chleba, Dominik Design (prezentacja unikatowego polskiego wzornictwa), Dzień Ormiański, Bajkowisko dla dzieci, Kuj żelazo póki gorące! (pokazy kucia tradycyjnego) oraz 23. Bieg św. Dominika.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama