Nowy numer 48/2020 Archiwum

To szata powołania i odpowiedzialności przejdź do galerii

- Za chwilę przyjmiecie strój duchownych. Cieszę się z obecności waszych rodzin, krewnych, przyjaciół. Bo to święto jest nie tylko waszym świętem, ale także tych wszystkich dla których jesteście ważni, którzy modlą się za wasz - mówił ks. dr Krzysztof Kinowski, rektor GSD.

Podczas uroczystej Eucharystii odprawionej w katedrze oliwskiej 13 kleryków III roku GSD przyjęło strój duchownych. Mszy św. sprawowanej przez księży profesorów i moderatorów seminarium przewodniczył ks. dr Krzysztof Kinowski, rektor GSD.

W uroczystej procesji do ołtarza alumni, jeszcze w garniturach, nieśli złożone w kostkę sutanny oraz komże. Po obrzędach wstępnych udali się na krużganki, aby tam przywdziać strój duchowny. Następnie procesjonalnie - już w sutannach i koloratkach - weszli do katedry.

- Obłóczyny to znany od starożytności rytuał przejścia, gdzie zmiana odzienia była wyrazem otrzymania nowej tożsamości. Wasze nowe odzienie ma również stać się symbolem nowego życia - to szata wybrania i powołania - mówił rektor.

Ks. K. Kinowski podkreśli, że przyjęcie stroju duchownych, to ważne wydarzenie w toku formacji do kapłaństwa. - Pierwsze, tak doniosłe, od chwili waszego wstąpienia do seminarium, lecz ta uroczystość nie przyniesie wielkich owoców, jeżeli poza zewnętrzną zmianą nie będzie wypływała z niej wewnętrzna przemiana. Wybraliście Jezusa, jako waszego Pana i Zbawiciela. Z tym wyborem wiąże się również zadanie, aby słowem i świadectwem życia coraz bardziej upodabniać się do Niego - mówił kaznodzieja.

- Stajecie tutaj dzisiaj, jako własność Boga, którą sam wybrał. Powołał was, byście szli i głosili. Z troską przyodziewa was w swoją szatę i pochyla się nad wami, aby umocnić to wezwanie do pójścia za Nim. Przestając nosić strój świecki macie w sposób konkretny i widzialny - wobec wszystkich - zaznaczyć, że wasze życie należy odtąd do Jezusa i Kościoła, któremu będziecie służyć - podkreślił rektor.

Ks. Kinowski pogratulował klerykom odważnej decyzji pójścia za Chrystusem. - Drodzy klerycy, przestaliście być alumnami. Nosicie ten strój duchownych z dumną i odpowiedzialnością za Kościół, którego widzialnymi reprezentantami się staliście. Pamiętajcie, że ten dar, to również wielka odpowiedzialność, który ma nieustannie wydawać w was słodkie owoce wzrostu waszego powołania, a nie cierpkie jagody bylejakości czy sprzeniewierzenia się tej szacie - zakończył rektor.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama