W Hospicjum "Pomorze Dzieciom", które otacza opieką rodziny po stracie małych pacjentów, zrodził się pomysł, aby rozszerzyć to wsparcie i zaopiekować się gdańszczanami w żałobie.
- Widzimy, jak trudny jest to temat, najczęściej przemilczany. Wciąż wiele osób uważa, że żałoba to nie choroba, tylko proces, z którym każdy powinien poradzić sobie sam. Stąd osoby, które do nas trafiają, mówią o ogromnym poczuciu samotności i braku zrozumienia, bo przeżywają stratę zbyt długo albo niedostatecznie mocno, a przecież każdy ma prawo do uporania się z tym po swojemu - mówi Kamila Bubrowiecka, psycholog.
Program "Wsparcie po stracie" to bezpłatne konsultacje psychologiczne oraz spotkania grup wsparcia.
- Żałoba jest czasem, kiedy uczymy się żyć na nowo na wszystkich płaszczyznach życia - społecznej, w pracy, w domu - już bez tej osoby, którą straciliśmy. To bardzo trudne doświadczenie, a dodatkowo obciążone ogromną tęsknotą, lawiną emocji i poczuciem bycia w sinusoidzie - jedne dni są lepsze, a za chwilę znowu równia pochyła i pikowanie w dół - wyjaśnia psycholog.
K. Bubrowiecka podkreśla, że społecznie coraz gorzej radzimy sobie z tematem odchodzenia.
- Dawniej śmierć przeżywało się inaczej. Schodziła się cała rodzina i czuwali przy ciele zmarłego, były modlitwy, czas na pożegnanie, płacz i oswojenie się z myślą, że ta osoba odeszła. Teraz mamy zakłady pogrzebowe oferujące kompleksową usługę, dlatego tak wiele osób zdziwionych jest, kiedy opowiadam, jak podopieczni naszego hospicjum odchodzą w ramionach rodziców, jak rodzina przygotowuje ciało do pogrzebu, jak rodzeństwo pomaga umyć albo uczesać swoją zmarłą siostrę bądź brata. Ludzie wzdrygają się na myśl o tym, co kiedyś było naturalne - mówi.
W ramach programu hospicjum przygotowało 4 grupy wsparcia: dla rodziców po stracie dziecka, po stratach okołoporodowych, dla osób borykających się ze śmiercią partnera życiowego oraz wszystkich, którzy doświadczyli nagłej śmierci kogoś bliskiego.
- Do zgłaszania się zachęcamy każdego, niezależnie od wieku - mogą się do nas zwrócić zarówno dorośli, jak i dzieci z rodzicami - mówi psycholog.
Aby otrzymać więcej informacji lub zgłosić chęć udziału, należy zadzwonić pod numer: 512 170 661 (od poniedziałku do piątku w godz. 8–15) lub wysłać mail: k.bubrowiecka@pomorzedzieciom.pl. Spotkania i konsultacje odbywają się w siedzibie Hospicjum "Pomorze Dzieciom", al. Hallera 140 w Gdańsku.