- Celem Akcji Katolickiej jest uczynienie misji głoszenia Ewangelii i budowania królestwa Bożego jeszcze bardziej skutecznymi - podkreślał bp Wiesław Szlachetka.
Uroczysta Suma odprawiona przez bp. Szlachetkę 19 listopada w katedrze oliwskiej zakończyła diecezjalną peregrynację ikony Chrystusa Pantokratora. Uroczystość połączona była z wizytacją kanoniczną parafii katedralnej.
- Peregrynacja rozpoczęła się rok temu, 13 listopada. Wtedy, podczas Mszy św. wieńczącej Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, abp Sławoj Leszek Głódź poświęcił ikonę Chrystusa. Początek peregrynacji zbiegł się z rozpoczęciem obchodów 20-lecia działania Akcji Katolickiej w archidiecezji gdańskiej - przypomina Joanna Olbert, prezes AK w archidiecezji gdańskiej.
W ciągu minionego roku ikona odwiedziła parafie, w których działają oddziały Akcji Katolickiej. Nawiedzała także domy rodzin członków i sympatyków AK, a także hospicja i domy opieki, w których przebywają niepełnosprawni członkowie tej organizacji.
- Chcieliśmy w tym czasie szczególnie mocno powierzać nas, działania, które podejmujemy w służbie Kościołowi i narodowi, oraz wszystkie inicjatywy służące prawdziwemu dobru drugiego człowieka. Powierzaliśmy też nasze sprawy osobiste, rodzinne i zawodowe - podkreśla J. Olbert.
Jak zaznacza pani prezes, peregrynacja spotkała się z oddźwiękiem także poza granicami archidiecezji. Idąc za płynącym z Gdańska przykładem, podobną peregrynację podjęła AK diecezji szczecińskiej.
W homilii bp Wiesław przypomniał treść Encykliki papieża Piusa XI "Ubi Arcano Dei" z 1922 roku.
- Jej myślą przewodnią są słowa: "Pokój Chrystusowy w królestwie Chrystusowym". Papież w tym dokumencie zaznacza, że do budowania królestwa Chrystusowego potrzeba łaski Bożej, gorliwej pracy kapłanów i instytucji powołanej do szerzenia wiary i świętości życia chrześcijańskiego - mówił hierarcha.
- Dzisiaj dziękujemy Bogu za każde dobro, jakie zrodziła AK w naszej archidiecezji. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo ważne jest aktywne zaangażowanie ludzi świeckich w misję Kościoła. Jak bardzo potrzebna jest AK, by w sposób zaangażowany podejmować problemy współczesności, zgodnie z zasadą: "widzieć, oceniać, działać" - stwierdził bp Wiesław.
- Myślę, że bardzo ważne jest, abyśmy jako członkowie Akcji Katolickiej wciąż na nowo przypominali sobie treść zapisanych w jubileuszowym akcie zobowiązań. Ich forma i treść podobne są do Jasnogórskich Ślubów Narodu, a celem niezmiennie pozostaje odnowienie naszego życia w Chrystusie. Do ich treści trzeba nam stale wracać - zaznacza J. Olbert.