Nowy numer 21/2023 Archiwum

Bądźcie aniołami pokoju i dobra przejdź do galerii

W auli św. Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie 13 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe katechetów archidiecezji gdańskiej z arcybiskupem Sławojem Leszkiem Głódziem.

W spotkaniu zorganizowanym przez wydział katechetyczny gdańskiej kurii wzięli udział przedstawiciele kuratorium i władz oświatowych.

- W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzeba więc wydobyć i przybliżyć uczniom bohaterów narodowych, świętych, a także ludzi znanych w małej ojczyźnie. To jest ogromne zadanie, o którego realizację was proszę - zwrócił się do katechetów metropolita.

W spotkaniu uczestniczyła Monika Kończyk, pomorski kurator oświaty. - Praca nauczyciela jest niezwykle ważna, gdyż naszym podstawowym celem jest przygotowanie młodego człowieka do dorosłego życia - mówiła kurator.

- Dlatego istotnym aspektem jest jakość kształcenia. Potrzebujemy dobrej, nowoczesnej edukacji. W tym nowym roku będziemy starali się skupić na tym, co najważniejsze, czyli na wsparciu i wychowaniu przy udziale rodziców. Będziemy wspólnie zastanawiać się nad tym, jak poradzić sobie z otaczającym nas cyberświatem - podkreśliła M. Kończyk.

Głos zabrał także Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

- Polskiej szkole potrzebne jest oparcie na wartościach i wzmocnienie wychowawczej roli, refleksji na temat osobowości i duchowości młodych ludzi, świata wartości oraz znaczenia rodziny - tłumaczył przewodniczący.

- Proces kształcenia i wyniki są ważne, ale równie istotne są działania formacyjne - budujące osobowość, tożsamość, wrażliwość i mądry patriotyzm młodego człowieka. W tym dziele wielką rolę odgrywać powinien także Kościół - wiara i religia, a co za tym idzie - również katecheci - dodał W. Książek.

Za pracę podziękował katechetom ks. Tyberiusz Kroplewski, dyrektor wydziału katechetycznego gdańskiej kurii. - Pamiętajcie, że jesteście tymi, którzy niosą Chrystusa do uczniów. Chciałem wam podziękować za to pierwsze półrocze - za waszą pracę, za wkładane w nią serce, wysiłek, a także za zaangażowanie we wprowadzanie dzieci i młodzieży w tajniki wiary - mówił.

- Życzę wam, abyście w swoich szkołach byli aniołami pokoju i dobra - dodał na zakończenie arcybiskup

Uroczystość uświetniło misterium bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni. Po przedstawieniu kapłani, siostry i bracia zakonni oraz katecheci świeccy przełamali się opłatkiem z arcybiskupem, biskupami oraz zaproszonymi gośćmi.

W ciągu tygodnia odbyły się także spotkania opłatkowe Akcji Katolickiej, Semper Fidelis oraz Duszpasterstwa Trzeźwości, którym przewodniczyli biskupi pomocniczy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast