Nowy numer 24/2021 Archiwum

Lekarz tłumaczy się z kartki o wyborcach PiS

"Miał to być ironiczny, satyryczny żart".

"W tym gabinecie nie obsługujemy pacjentów z PiS, ponieważ wyposażenie zostało zakupione z dotacji funduszy WOŚP" - takiej treści kartkę miał wywiesić lekarz rodzinny dr Wojciech Wieczorek. Więcej na ten temat TUTAJ.

Zachowanie lekarza wywołało falę krytyki w całym kraju. Dr Wieczorek postanowił wytłumaczyć się ze swojego zachowania. Na swoim prywatnym profilu na Facebooku napisał:

"Miał to być ironiczny, satyryczny żart na temat klauzuli sumienia i hipokryzji w dyskryminacji WOŚP. Ale tego nie są w stanie wszyscy zrozumieć. Nigdy nikomu nie odmówiłem pomocy lekarskiej, powołując się na »klauzulę sumienia«, uważając, że życie i zdrowie ludzkie jest najważniejsze. Wiedzą o tym wszyscy moi pacjenci i oni mogą poświadczyć, że nigdy nie stosowałem, nie stosuję i nie będę stosował segregacji pacjentów według: rasy, płci, wyznania, poglądów politycznych. Zawsze byłem za każdą akcją przynoszącą korzyść dla potrzebujących, niezależnie od instytucji, która była jej organizatorem. Nasza służba zdrowia jest niedofinansowana, ale budżet wszystkiego nie udźwignie i dlatego popieram każdą zbiórkę. Uważam za hipokryzję traktowanie lepiej jednych darczyńców nad innymi darczyńcami. Każdy z nas daje datki z dobrego serca i należy to uszanować. Zawsze byłem apolityczny i nie faworyzowałem żadnej partii. Ale (i to będzie szok dla wszystkich znajomych i nieznajomych) w ostatnich wyborach głosowałem na PiS - miałem nadzieję, że są w stanie spojrzeć na Polskę inaczej. Teraz znowu zostanę apolityczny. Jako główne zalecenie lekarskie dla wszystkich - trochę więcej dystansu do rzeczywistości wokół nas".

Przypomnijmy, że sprawą zajęła się Komisja Etyki Lekarskiej. Skierowała ją tam Wojskowa Izba Lekarska, do której należy lekarz. Ponadto WOŚP wystosowała pismo, w którym wyjaśniła, że lekarz nie mógł powoływać się na sprzęt kupiony z funduszy fundacji, ponieważ WOŚP nie wyposaża prywatnych gabinetów. W związku "ze skandalicznym wpisem" posłanka PiS Anna Sobecka złożyła zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Wejherowie "w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez lekarza". W sprawie interweniował także NFZ.

Jeszcze tego samego dnia przychodnia Panaceum w Rumi, w której przyjmował lekarz, opublikowała oświadczenie, w którym poinformowała, że zakończyła z nim współpracę.

Zarówno przychodnia, jak i NFZ poinformowały, że sytuacja nie miała miejsca w przychodni, tylko prawdopodobnie w prywatnym gabinecie lekarza w Gdyni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zobacz także

 • gośćKA
  19.01.2018 13:35
  Ciśnie się na usta : "Lekarzu lecz się sam" skoro nie potrafisz przewidzieć skutków swego działania / pisania. Skąd to przekonanie o pozytywnych skutkach owej "ironii"? Od takich "ogłoszeń" już tylko pół kroku do podpalania, oblewania farbą, bicia...A potem można udawać chorego psychicznie, albo ...."satyryka".
  doceń 10
 • Gość
  19.01.2018 14:20
  Rośnie liczba tych, co "nie dają na WOŚP", a jednocześnie WOŚP co roku bije rekordy zebranych kwot...
  doceń 5
 • velario
  19.01.2018 15:07
  Najzabawniejsze jest to, że gdyby ten lekarz wywiesił kartkę "w tym gabinecie nie obsługujemy pacjentów homoseksualnych" i został za to zwolniony, to w jego obronę zaangażowałby się sam Minister Sprawiedliwości, a sprawę przejęłaby Prokuratura Krajowa. Aha, i "Gośc" koniecznie opublikowałby wtedy jakąś krytyczną analizę Instytutu Ordo Iuris o łamaniu wolności sumienia.
 • Irena
  19.01.2018 21:26
  Kiedyś wszyscy się śmiali, pewnie że najlepiej z siebie samego, teraz każdy się obraża.
  doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama