GN 24/2021 Otwarte Archiwum

Gdynia w sieci

- To miasto lokalnych patriotów, którzy Gdynię kochają i żyją jej historią - mówi Michał Miegoń z działu promocji Muzeum Miasta Gdyni.

Muzeum Miasta Gdyni rozpoczęło nowy projekt - Muzeum Cyfrowe "Gdynia w sieci". - Jest to portal internetowy, na którym umieszczono zdigitalizowane zdjęcia z zasobów naszego muzeum - wyjaśnia M. Miegoń.

Są to m.in. historyczne fotografie i mapy, a także karty ewidencyjne budynków, które zostały pogrupowane w tematyczne albumy. - Na stronie znaleźć można m.in. katalogi ze skanami pokazującymi dawne miejskie plakaty i afisze, plany miasta z różnych okresów, plany architektoniczne budynków projektowanych w pracowni Władysława Madeły, skąd pochodzą projekty wielu gdyńskich obiektów - mówi M. Miegoń.

Jest również folder poświęcony transatlantykom SS "Kościuszko" i SS "Pułaski", a także katalog dotyczący żeglarstwa i jachtingu.

- Gdynia jest jednym z niewielu miast, które mają prawie kompletne opracowanie kartograficzne. Wiele planów przetrwało zawieruchę wojenną, a te, które na przestrzeni lat trafiły do Muzeum Miasta Gdyni, są dokumentacją przemian w mieście i dzięki temu można prześledzić rozwój architektury modernistycznej oraz wszelkie zmiany społeczne - podkreśla M. Miegoń.

Muzeum zadbało, aby ze zbioru mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu - udostępniono audiodeskrypcję oraz możliwość zwiększenia kontrastu. Dodatkowo zdjęcia z portalu można pobrać na dysk i znacznie powiększyć.

Zbiór stale się rozrasta. W niedalekich planach jest udostępnienie kolekcji plakatów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Portal oferuje jeszcze jedną opcję - trzy interaktywne mapy z lat 20., 30. oraz 40. ubiegłego wieku. - Można na nich znaleźć ważne dla miasta wydarzenia, które miały miejsce w danym czasie. Są również punkty wskazujące, w których miejscach w okresie międzywojennym znajdowały się kina, bary czy restauracje - wyjaśnia M. Miegoń.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Cyfrowa 2017". Portal internetowy znaleźć można TUTAJ.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama