- To miasto lokalnych patriotów, którzy Gdynię kochają i żyją jej historią - mówi Michał Miegoń z działu promocji Muzeum Miasta Gdyni.
Muzeum Miasta Gdyni rozpoczęło nowy projekt - Muzeum Cyfrowe "Gdynia w sieci". - Jest to portal internetowy, na którym umieszczono zdigitalizowane zdjęcia z zasobów naszego muzeum - wyjaśnia M. Miegoń.
Są to m.in. historyczne fotografie i mapy, a także karty ewidencyjne budynków, które zostały pogrupowane w tematyczne albumy. - Na stronie znaleźć można m.in. katalogi ze skanami pokazującymi dawne miejskie plakaty i afisze, plany miasta z różnych okresów, plany architektoniczne budynków projektowanych w pracowni Władysława Madeły, skąd pochodzą projekty wielu gdyńskich obiektów - mówi M. Miegoń.
Jest również folder poświęcony transatlantykom SS "Kościuszko" i SS "Pułaski", a także katalog dotyczący żeglarstwa i jachtingu.
- Gdynia jest jednym z niewielu miast, które mają prawie kompletne opracowanie kartograficzne. Wiele planów przetrwało zawieruchę wojenną, a te, które na przestrzeni lat trafiły do Muzeum Miasta Gdyni, są dokumentacją przemian w mieście i dzięki temu można prześledzić rozwój architektury modernistycznej oraz wszelkie zmiany społeczne - podkreśla M. Miegoń.
Muzeum zadbało, aby ze zbioru mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu - udostępniono audiodeskrypcję oraz możliwość zwiększenia kontrastu. Dodatkowo zdjęcia z portalu można pobrać na dysk i znacznie powiększyć.
Zbiór stale się rozrasta. W niedalekich planach jest udostępnienie kolekcji plakatów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Portal oferuje jeszcze jedną opcję - trzy interaktywne mapy z lat 20., 30. oraz 40. ubiegłego wieku. - Można na nich znaleźć ważne dla miasta wydarzenia, które miały miejsce w danym czasie. Są również punkty wskazujące, w których miejscach w okresie międzywojennym znajdowały się kina, bary czy restauracje - wyjaśnia M. Miegoń.
Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Cyfrowa