- Nie zaświtałaby Polsce wolność bez Legionów i Pierwszej Kadrowej. Nie byłoby Cudu nad Wisłą i Powstań Śląskich bez ducha entuzjazmu i bezinteresownego idealizmu, który w młodzieńczym zapale i trudzie przekuwał się w konkretne czyny. Z podobną pasją odbywał się powrót Polski nad morze - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
Obchody 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem zgromadziły 10 lutego w Pucku przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, delegatów instytucji państwowych, szczególnie tych związanych z gospodarką morską, oraz reprezentantów środowisk patriotycznych.
Centralną częścią uroczystości była Eucharystia odprawiona w puckiej farze. Przewodniczył jej abp Sławoj Leszek Głódź. - Tamtego dnia - w tamtym symbolicznym akcie zaślubin - wstająca do życia Rzeczypospolita obiecywała morzu, do którego dostęp w niewielkim wymiarze otrzymała, miłość i wierność. Egzamin z tej miłości i wierności zdała. Aktu zaślubin dokonał żołnierz bez skazy, generał Józef Haller, organizator Wojska Polskiego w Rosji, a potem dowódca słynnej „Błękitnej Dywizji”, którą przyprowadził ze sobą z Francji, nie wiedząc jeszcze, jak wielką odegra rolę w kampanii 1920 roku - przypominał metropolita.
Metropolita otrzymuje okolicznościowy medal od Związku Piłsudczyków ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Jakże prostą i głęboką lekcję zawiera nasza dzisiejsza obecność nad polskim morzem, odzyskanym dla Polski przed dziewięćdziesięciu ośmiu laty. Właśnie tutaj w Pucku Rzeczpospolita wróciła nad morze, nad skrawek morza; ruszyła - na morze i poczęła, wysiłkiem swych żołnierzy - marynarzy strzec swego morza. Mieli bowiem wówczas Polacy jasno określony cel: odzyskaną niepodległość zagospodarować w sposób nowoczesny i zabezpieczający żywotne interesy ojczyzny - stwierdził hierarcha.
- Nasza dzisiejsza modlitewna i rocznicowa obecność nad polskim morzem stanowi doniosłą okazję, by prosić szczególnie o dar zaufania do Boga i wybory dobra. Dzisiejsza Ewangelia to zaproszenie do pogłębiania relacji z Jezusem, która zaowocuje głębszym uczestniczeniem we Mszy Świętej, umocnieniem wiary i doświadczeniem nieba tu na ziemi. Maryjo, którą czci Lud Kaszubski niedaleko stąd, w swarzewskim wizerunku, jako Królową Polskiego Morza. Prowadź nas po drogach wiary, tej wiary w Boga i służby ojczyźnie - dodał arcybiskup.
Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele Związku Piłsudczyków uhonorowali metropolitę Medalem 450. rocznicy Komisji Morskiej. Oprócz metropolity odznaczenie otrzymali m.in.: Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, miasto Puck, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, oraz Danuta Sikora, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego.
Po Eucharystii uroczystości przeniosły się do puckiego portu, gdzie pod pomnikiem Generała Józefa Hallera delegacje złożyły wieńce i kwiaty.