Wystawę najcenniejszych i najciekawszych nabytków, które zasiliły zbiory specjalne placówki w 2017 roku, zorganizowała PAN Biblioteka Gdańska.
Przedmioty są w większości związane z miastem oraz Pomorzem. W sumie ponad 14 tys. obiektów. - Zbiory specjalne to materiały biblioteczne, które z różnych względów traktowane są inaczej niż zwykłe druki. Wśród naszych zeszłorocznych nabytków znaleźć można: rękopisy - dawne i współczesne, stare druki, mapy, grafiki, ekslibrisy i numizmaty, dokumenty życia społecznego, pocztówki i fotografie - wylicza dr Anna Walczak, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych.
Te ostatnie wzbudziły spore zainteresowanie zwiedzających. - Są to fotografie dokumentacyjne, które pokazują, jak zmieniało się miasto - dzielnice, drogi, budynki - podkreśla Marta Pawlik-Flisikowska z Pracowni Fotografii PAN.
Do ciekawostek zaliczyć również można album gdańskiego Towarzystwa Kajakowego, zawierający zdjęcia z lat 1924-1937, a także pocztówki sprzed 1945 roku. Na wystawie są również zdjęcia ze Stoczni Schichaua. Są to fotografie z wodowania transatlantyku "Columbus" w 1913 r., który po zakończeniu I wojny światowej przeszedł w ręce Brytyjczyków.
- Na zdjęciach zobaczyć można Carla Ziese, właściciela i faktycznego twórcę stoczni. Ferdynand Schichau założył swoje przedsiębiorstwo w Elblągu, gdzie początkowo budowano maszyny do okrętów. Natomiast C. Ziese był inżynierem, który po studiach przyjechał do Elbląga i zatrudnił się w stoczni, następnie ożenił się z córką F. Schichaua i przejął firmę. To on przeniósł ją do Gdańska i rozbudował - wyjaśnia M. Pawlik-Flisikowska.
Zbiory specjalne to również bogata kolekcja dokumentów życia społecznego, m.in. plakaty BHP z lat 60. XX wieku przestrzegające przed nadużywaniem alkoholu czy naklejkę na bagaż na MS "Batory".
Na wystawie zobaczyć również można pocztówkę od Wisławy Szymborskiej do gdańskiego poety Aleksandra Jurewicza. Bibliotekarze zadbali również o bogaty zbiór rękopiśmiennych dokumentów, ekslibrisów wykonanych na Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną w 2009 roku, zbiór gdańskich medali autorstwa Alojzego Michalaka oraz medal na 50. rocznicę powstania listopadowego.
Zaprezentowane są też XVII-wieczne grafiki Jeremiasza Falcka i przedstawienia Ratusza Głównego Miasta Gdańska z 2. poł. XIX wieku, mapy Pomorza i najstarsza mapa Polski w zbiorach Biblioteki Gdańskiej autorstwa Gerarda de Jode z 1593 roku, a także drukowana na jedwabiu poezja okolicznościowa z XVIII wieku.
Agata Larczyńska, kierownik Pracowni Rękopisów, zwraca uwagę na najcenniejszy w zbiorach biblioteki przedmiot w tym katalogu, czyli XIII-wieczną Biblię paryską. - Jest to najstarszy, pełen tekst Pisma Świętego w naszych zbiorach. W tamtym czasie było masowo kopiowane w skryptoriach francuskich w podręcznym formacie, a szczególnie modne było w kręgach akademickich - podkreśla.