Nowy numer 30/2021 Archiwum

ORP "Pułaski" wrócił z manewrów arktycznych

To ćwiczenia uznawane za najtrudniejsze w roku. Zobacz film.

ORP "Pułaski" - polska fregata rakietowa - wrócił z manewrów arktycznych. Ćwiczenia, które rozpoczęły się 8 lutego, uznawane są za najtrudniejsze w roku, ponieważ odbywają się w Norwegii w ciężkich warunkach nawigacyjnych i hydrometeorologicznych.

- Okręt uczestniczył w ćwiczeniach międzynarodowych pod kryptonimem TG-18. Dla załogi dwutygodniowe szkolenie w arktycznych warunkach było doskonałym sprawdzianem współdziałania i kooperacji z jednostkami innych państw. Okręt operował w rejonie Morza Północnego, a obowiązki gospodarza ćwiczeń pełniła Królewska Marynarka Wojenna Norwegii - informuje kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy dowódcy 3. Flotylli Okrętów.

Ćwiczenia TG-18 miały trzy główne cele. Pierwszy to zabezpieczenie kursu dla przyszłych dowódców okrętów podwodnych z Wielkiej Brytanii, Holandii i Norwegii. Drugim było ćwiczenie walki elektronicznej przez okręty wchodzące w skład stałego zespołu NATO SNMG 1. Trzecim zadaniem było zwalczanie okrętów podwodnych. ORP "Pułaski" poszukiwał ich pomiędzy fiordami, a w nocy - na pełnym morzu.

- Poszukiwanie okrętów podwodnych, obserwacja przestrzeni powietrznej i nawodnej, szkolenie grup przeciwdywersyjnych - to tylko kilka z wielu zadań, jakie realizował ORP "Pułaski" podczas manewrów TG-18 - dodaje kmdr ppor. Pioch.


ORP Gen. K. Pułaski na TG-18
ReporterzyMW

Fregata ORP "Pułaski" to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym, w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90.

Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker, czyli maskowania ("wyciszania"), zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama