- Boisko dodaje ministrantom odwagi i umacnia poczucie własnej wartości - mówi ks. Piotr Belecki, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.
Prawie 450 członków Liturgicznej Służby Ołtarza wzięło udział w finale Halowego Turnieju Piłki Nożnej LSO im. Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w sobotę 17 marca w trzech halach sportowych na terenie Rumi. Imprezę patronatem honorowym objęli abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański oraz Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.
Tegoroczny Halowy Turniej Piłki Nożnej LSO miał 3 etapy. Rozgrywki odbyły się w: Gdańsku, Wejherowie oraz Rumi. Członkowie służby liturgicznej, którzy wzięli udział w mistrzostwach, rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych: ministranci (do 12. roku życia), młodsi lektorzy (do lat 16) oraz starsi lektorzy (17-21 lat).
- Grało się super. Atmosfera była bardzo fajna - dzieli się po wygranym meczu Adam Szczuko, lektor z parafii Podwyższenia Krzyża w Pierwoszynie. - Czasem zajmuję się sędziowaniem podczas meczów piłki nożnej i zaobserwowałem, że na turniejach LSO nie ma aż takiej agresji. Jest za to braterstwo - podkreśla. - Myślę, że fakt, iż należymy do służby liturgicznej ma jednak przełożenie na kulturę naszej gry - dodaje.
- Cieszy mnie, że coraz więcej parafii bierze udział w naszych rozgrywkach i że tak wielu chłopaków zostało dzisiaj do końca, na wręczenie nagród - mówi ks. Piotr Belecki, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. - Widzę, jak podczas turniejów ministranci wspaniale się integrują, a relacje pomiędzy nimi zaczynają wykraczać także poza parafie. Spotykając się podczas kolejnych edycji, budują środowisko - zaznacza duszpasterz.
Marcowemu turniejowi już po raz czwarty towarzyszyła wystawa przygotowana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, poświęcona żołnierzom wyklętym, oraz prezentacja multimedialna przybliżająca sylwetki niektórych niezłomnych.
- Musimy mówić młodym o naszych przodkach i historii, musimy mówić prawdę i pokazywać, jak było - podkreśla Piotr Lachowski, jeden z organizatorów mistrzostw. - Żołnierze wyklęci nie byli samobójcami, to byli młodzi ludzie walczący o niepodległość swojej ojczyzny - tłumaczy. - Cieszę się, że ministranci zaczynają się utożsamiać z niezłomnymi, chociażby zakładając patriotyczne koszulki - dodaje.
Po zakończeniu wszystkich turniejowych meczów w hali sportowej MOSiR w Rumi doszło do towarzyskiej rozgrywki między księżmi a rumskimi samorządowcami Agnieszka Lesiecka/ Foto Gość Wśród wszystkich uczestników sobotniego wydarzenia rozlosowano atrakcyjne nagrody, m.in. koszulki z podpisami zawodników Lechii Gdańsk i Arki Gdynia, kubki z autografem Joanny Jędrzejczyk, zawodniczki MMA, oraz projektor multimedialny. Na zwycięzców finałowego turnieju czekały również dyplomy, medale i puchary.
Zwycięzcami trzeciego etapu mistrzostw zostali członkowie służby liturgicznej z parafii: św. Kazimierza Królewicza w Gdańsku (kat. ministrant), św. Wojciecha w Kielnie (kat. lektor młodszy) i Podwyższenia Krzyża w Pierwoszynie (kat. lektor starszy).
Natomiast po zsumowaniu punktów z wszystkich trzech turniejów okazało się, że archidiecezję gdańską podczas piłkarskich Mistrzostw Polski LSO w Rzeszowie reprezentować będą członkowie służby liturgicznej z parafii: św. Kazimierza Królewicza w Gdańsku (kat. ministrant), Aniołów Stróżów w Mrzezinie (kat. lektor młodszy) i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie (kat. lektor starszy).
Poniżej prezentujemy wyniki Mistrzostw Archidiecezji Gdańskiej LSO w piłce nożnej:
Ministrant:
1. Gdańsk, Kazimierza Królewicza
2. Kielno, św. Wojciecha
3. Gdańsk-Ujeścisko, O. Pio
Lektor Młodszy:
1. Mrzezino, Aniołów Stróżów
2. Kielno, św. Wojciecha
3. Gdańsk-Brzeźno, św. Antoniego Padewskiego
4. Leśniewo, Niepokalanego Serca Maryi Panny
Lektor Starszy:
1. Chwaszczyno, św. Judy Tadeusza
2. Gdańsk-Ujeścisko, O. Pio
3. Pierwoszyno, Podwyższenia Krzyża
4. Łebno, MB Królowej Polski