Nowy numer 41/2019 Archiwum

Kto korzystał na tej anomalii?

W Gdańsku odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona przemianom socjalistycznej gospodarki w latach 80. XX w.

W gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej 28 i 29 maja odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Koncesjonowany kapitalizm. Gospodarka nieuspołeczniona PRL lat osiemdziesiątych: ludzie, procesy i uwarunkowania".

- Konferencja dotyczy słabo poznanego, choć bardzo intrygującego wątku polskiej transformacji ustrojowej - przemian socjalistycznej gospodarki w latach 80. Przełomem była tu zwłaszcza Ustawa o zasadach prowadzenia działalności gospodarczej z 1982 r. Dawała ona możliwość funkcjonowania w PRL tzw. spółkom polonijno-zagranicznym, a w praktyce tworzyła anomalię systemową, czyli obszar tytułowego koncesjonowanego kapitalizmu - wyjaśnia dr Daniel Wicenty, p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku.

- Kto korzystał na tej anomalii? Jakie podmioty w sposób formalny i nieformalny były tu zaangażowane? Jaki stosunek do tego zjawiska miały komunistyczne elity władzy? Jaki wpływ na ówczesną gospodarkę wywarły owe spółki? Czy dały one niespodziewany impuls dla tworzenia się przyszłych elit gospodarczych III RP? Na te i inne pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji, zarówno historycy, jak i socjolodzy oraz ekonomiści - dodaje.

Konferencję uzupełni dyskusja nad niedawno wydaną przez gdański IPN książką "Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku" (red. K. Nawrocki, D. Wicenty).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama