Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zawsze gotowi, zawsze blisko

W czwartek 24 maja w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie odbyło się spotkanie z kmdr. ppor. nawig. Dariuszem Demskim, oficerem prasowym 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Spotkanie miało charakter informacyjny, dotyczący Wojsk Obrony Terytorialnej, a wzięli w nim udział członkowie Bractwa św. Pawła.

- Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych - mówi oficer prasowy 7. BOT.

D. Demski tłumaczył, że w czasie wojny WOT będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. - W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych, m.in. wichur, pożarów, a także powodzi - mówi D. Demski.

Oficer prasowy 7. BOT podkreśla, że WOT jest nawiązaniem do najlepszych polskich tradycji niepodległościowych. - System wartości WOT budowany jest na tradycji Armii Krajowej i powojennych antykomunistycznych organizacjach niepodległościowych. Do zadań priorytetowych WOT zaliczamy przygotowanie sił i środków do realizacji zadań wsparcia i zabezpieczenia wojsk operacyjnych - dodaje oficer prasowy 7. BOT.

Służbę w WOT może podjąć każdy obywatel Polski z orzeczoną zdolnością do pełnienia służby wojskowej. Należy również być osobą pełnoletnią, być zdrowym fizycznie i psychicznie. Warunkiem niezbędnym jest także niekaralność za przestępstwa umyślne oraz brak przydziału do czynnej służby w innym rodzaju służby wojskowej czy zastępczej. Szeregi WOT zasilić mogą zarówno osoby młode, jak i starsze. Granica wieku dla kandydatów do korpusu szeregowych wynosi 55 lat, dla przyszłych podoficerów i oficerów to 63 lata.

- Obecnie jesteśmy na etapie formowania 71. Batalionu Piechoty Lekkiej w Malborku. Czekamy na ochotników, którzy chcieliby rozpocząć służbę. W kolejnych etapach uformowane zostaną bataliony kościerski i słupski - mówi D. Demski.

Liczba żołnierzy 7. BOT ma liczyć prawie tysiąc osób. Dowództwo mieści się w dawnych koszarach wojskowych w Gdańsku-Wrzeszczu. - Nasze motto brzmi: "Zawsze gotowi, zawsze blisko", ponieważ terytorialność to dla nas gotowość do obrony i wspierania naszych rodzin, bliskich i sąsiadów - dodaje oficer prasowy 7. BOT.

Do końca 2019 r. zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 tys., a ich służba będzie trwała od roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama