Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ojczyzna to nasza matka przejdź do galerii

Tegoroczna edycja XV Bałtyckiego Festiwalu Nauki to niemal 200 różnych propozycji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Do wyboru zajęcia aż z 24 dyscyplin naukowych: od architektury, poprzez nauki przyrodnicze i matematyczne aż po biocybernetykę. To także warsztaty i pokazy laboratoryjne, prezentacje multimedialne, wycieczki, pikniki naukowe, wykłady oraz dyskusje.

W ramach XV Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Auli Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie odbyła się konferencja pod hasłem: "Duch Niepodległej". Tytuł konferencji związany jest z publikacją wydaną przez Gdańskie Seminarium Duchowne.

- Poruszymy temat niepodległości od strony religijnej, kulturowej i historycznej widziany oczami różnych specjalistów - biblisty, patrologa, dogmatyka, językoznawcy, liturgisty i historyka. Mam nadzieje, że to pozwoli słuchaczom spojrzeć na temat narodu i ojczyzny trochę szerzej - mówi ks. dr Krzysztof Kinowski, rektor GSD, który był również pierwszym prelegentem.

W swoim wykładzie przytoczył analogię między epoką, w której powstała Księga Estery, nawiązująca do wydarzenia, jakim było ocalenie Żydów od zagłady, a sytuacją Polski z okresu zaborów.

- Trzeba było na nowo zdefiniować pojęcie narodu. Polacy, podobnie jak Żydzi w epoce perskiej, byli narodem bez swojej ziemi, który dodatkowo poddawany był - z jednej strony - procesowi germanizacji, a z drugiej rusyfikacji - mówi ks. K. Kinowski.

- Jednak, im większe były prześladowania ze strony zaborców, tym bardziej krystalizowała się polska tożsamość. Czynnikami wspomagającymi była przynależność do wiary katolickiej, przeciwstawionej prawosławiu i protestantyzmowi, a także ojczysty język. Bo bycie Polakiem, oznaczało mówienie po polsku, nawet, jeśli było to zabronione - podkreśla prelegent.

Wśród prelegentów byli także: ks. dr Krystian Wilczyński, który poruszył temat współpracy Kościoła z państwem na przykładzie św. Ambrożego i cesarza Teodozjusza, ks. dr Maciej Kwiecień, zaprezentował jak wielki wkład ma wiara i Kościół w kulturę polską, której wyrazem jest literatura i sztuka, ks. dr Krystian Kletkiewicz, zwrócił uwagę słuchaczy na "Pojęcie Ojczyzny i Narodu w Mszale rzymskim dla diecezji polskich", a ks. dr Leszek Jażdżewski poświęcił swój wykład "Roli Kościoła w odzyskaniu niepodległości na Kaszubach i Pomorzu"

W trakcie konferencji nie zabrakło także tematu związanego z ojczyzną w nauczaniu papieża-Polaka.

- Św. Jan Paweł bardzo mocno podkreślał swoje korzenie i tożsamość. Kochał ojczyznę i nie wstydził się swojego pochodzenia. Mówił o sobie, jako "synu polskiej ziemi". To jest nauka, którą powinniśmy z życiorysu papieża czerpać, abyśmy wszędzie, gdzie jesteśmy byli ambasadorami naszej ojczyzny - mówi ks. dr Krzysztof Drews.

- W czasie swojej pielgrzymki w 1991 r., papież bardzo mocno podkreślał, że powinniśmy wziąć odpowiedzialność za naszą ojczyznę, że powinniśmy się w sposób szczególny o nią troszczyć. Również wtedy, mówiąc o Dekalogu, przy okazji czwartego przykazania, tłumaczył, że tyczy się ono również ojczyzny, którą powinniśmy traktować jak matkę - z największym szacunkiem - dodaje prelegent.

- Jan Paweł II zaznaczał także, że pod pojęciem ojczyzny powinniśmy rozumieć zasób dóbr, które otrzymaliśmy po naszych przodkach. Przypominał nam, że zachowując pamięć, o tym, co za nami, zachowamy tożsamość - podkreśla ks. K. Drews.

XV Bałtycki Festiwal Nauki potrwa do 27 maja. Może w nim wziąć udział każdy, bez względu na wiek czy wykształcenie. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest darmowy. Na część zajęć obowiązuje jednak rejestracja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama