- Służba wasza ma rolę wychowawczą, która zapewnia jakość relacji międzyludzkich, buduje społeczność, w której ludzie mogą żyć lepiej i spokojniej. Dlatego modlimy się dzisiaj o Bożą pomoc w waszej pracy, abyście mogli być autentycznymi twórcami zgody i sprawiedliwości - mówił bp Zbigniew Zieliński.
We wtorek 24 lipca odbyły się uroczyste wojewódzkie obchody Święta Policji Garnizonu Pomorskiego w 99. rocznicę jego powstania, które zainaugurowała Msza św. w Gdańsku.
- Służba policjanta jest dziś szczególnie trudna, niebezpieczna i odpowiedzialna, dlatego potrzebne im są nasza życzliwość i modlitwa. To piękna okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim funkcjonariuszom za ich poświęcenie, jak i ich rodzinom i bliskim - mówi ks. prał. Bogusław Głodowski, kapelan pomorskich policjantów.
Eucharystii w intencji policjantów oraz ich rodzin przewodniczył i homilię wygłosił bp Zieliński. W Mszy św. zgodnie z ceremoniałem policyjnym udział wzięli pomorscy funkcjonariusze.
- Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej 24 lipca 1919 r. uchwalił Ustawę o Policji Państwowej, która - jako organ wykonawczy władz państwowych i samorządowych - po latach zaborów i niewoli miała za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego - mówił biskup.
Bp Zieliński zaznaczył również, że tegoroczne Święto Policji wpisuje się w 100. rocznicą odzyskania niepodległości. - Dzisiaj, gdy po tylu latach cieszymy się wolnością, musimy podziękować Bogu za tych ludzi, którzy wówczas miłością do ojczyzny, mądrością umysłu i klarownością pragnień ją stworzyli. Mogą stanowić inspirację i siłę do zagospodarowywania tej służby wam powierzonej - mówił.
Hierarcha przypomniał, że 29 lat temu właśnie w bazylice św. Brygidy pod przewodnictwem śp. ks. prał. Henryka Jankowskiego miała miejsce modlitwa rozpoczynająca nowy rozdział w historii Policji. - Musimy odwołać się do tego, co stanowiło przełom. Mianowicie 17 grudnia 1989 roku w tej bazylice stała się rzecz niezwykła. Po trudnych latach pisanych historią PRL na wspólnej modlitwie pojednania spotkali się przedstawiciele środowiska milicji i społeczeństwa. To wydarzenie uświadamia nam, jak wielkie znaczenie mają wiara i łącząca ludzi modlitwa - podkreślił.
- Jeżeli mówimy o tym, jak bardzo ważna jest kompetentna i sprawna służba Policji, to chcemy jeszcze bardziej podkreślić, że możliwa jest ona tylko wtedy, gdy tej sprawności towarzyszyć będzie czystość serca. By policjant mógł być stróżem prawa i porządku, sam musi być prawy i porządny - dodał.
Biskup odniósł się również do wydarzeń związanych z ustanowienie kapelana i uruchomieniem Duszpasterstwa Policji, które zainicjowane zostało w roku 1990. - Te wydarzenia są również inspiracją do budowania nowoczesnej formacji, opartej na poszanowaniu najgłębszych wartości i zasad. Dziękujemy Bogu za współczesne oblicze środowiska Policji - mówił.
Bp Zieliński przypominał również słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w czasie jubileuszu Policji Miejskiej we Włoszech w 2000r.: "Pełnicie trudną, ale niezbędną służbę społeczeństwu, nie szczędząc wysiłków, aby zapewnić ład i porządek w miastach. To wy pomagacie mieszkańcom ośrodków miejskich i okolic przestrzegać praw, które są podstawą zgodnego i harmonijnego współżycia; dzięki wam osoby niepełnosprawne i niepełnoletnie mogą uzyskać cenną pomoc, gdy napotykają trudności; środowisko naturalne, dobra publiczne i prywatne zostają zabezpieczone, a zdrowie obywateli jest skutecznie chronione dzięki waszym konsekwentnym działaniom prewencyjnym. Ponadto ułatwiacie poszczególnym osobom kontakty z władzami i urzędami komunalnymi. Z kolei w chwilach szczególnie trudnych stajecie się pośrednikami czynnej solidarności całej wspólnoty".
W modlitwie w bazylice św. Brygidy wzięli udział m.in. policjanci z rodzinami, Rodzina Katyńska, samorządowcy oraz mieszkańcy i odwiedzający Trójmiasto.
Dalsza część obchodów odbyła się na placu przy Muzeum II Wojny Światowej, gdzie wręczone zostały nominacje na wyższe stopnie służbowe, odznaczenia państwowe, resortowe i wyróżnienia dla policjantów i pracowników cywilnych Policji. Ceremonii przewodniczył nadinsp. Jan Lach, zastępca komendanta głównego Policji.