Nowy numer 37/2021 Archiwum

Piechotą przez zatokę

Zaczęło się 16 lat temu od czterech śmiałków. Przeprawiali się wpław przez wody Zatoki Puckiej. Za ich przykładem w ciągu 18. edycji imprezy poszły setki osób.

Do wody wchodzą w Kuźnicy. Jest to etap wiary, bo kiedy stopniowo niknie im grunt pod nogami, przed sobą widzą tylko wodę. Teraz, by pokonać kolejne metry, potrzeba nadziei, że za moment znowu będzie można iść. Kolejny etap nazywają syndromem Mojżesza, kiedy na środku zatoki idą wąskim pasem suchej ziemi, mając po obu stronach morze. Jest to również etap, kiedy mogą dotknąć wystających na tym odcinku wraków, w tym okrętu podwodnego. Następnie przychodzi etap próby, a na koniec – „walki o życie”, kiedy do przeprawy jest tzw. głębinka, czyli sztuczny przekop w mieliznach o szerokości nawet do 1400 m. Uczestnicy pokonują ją, trzymając się lin rzuconych za kutrami rybackimi.

W tym roku uczestnicy na Marszu Śledzia zjechali nie tylko z całej Polski, ale i zagranicy, m.in. z Czech, Niemiec i Białorusi. Największą grupą byli nowicjusze. – W sumie maszerowało 100 osób. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy. Nowością 18. edycji Marszu Śledzia było ustanowienie rekordu Polski w... jedzeniu śledzia w niecodziennych warunkach. Rekord na największą liczbę osób jednocześnie jedzących rybkę udało się ustanowić na południowo-zachodnim krańcu Rybitwiej Mielizny, podczas tradycyjnej już części naszego marszu, czyli ceremonii Pasowania na Śledzia – wyjaśnia Radosław Tyślewicz, pomysłodawca i organizator imprezy.

Marsz Śledzia przyciąga ludzi w różnym wieku. Jedni szukają ekstremalnego sposobu na spędzenie czasu, inni chcą się sprawdzić. Ale marsz to nie tylko świetna zabawa. – Chodzi również o to, żeby uczestnicy zapoznali się z zasadami bezpiecznego wypoczynku na wodzie, ratownictwem wodnym, zasadami przetrwania w wodzie i o przełamanie bariery w kontaktach z ratownikami WOPR – wylicza R. Tyślewicz.

Maszerowanie przez wody zatoki to także okazja, by zaznajomić uczestników z ciekawostką przyrodniczo-turystyczną regionu, jaką jest Rybitwia Mielizna. – Tylko świadomość istnienia takich pereł przyrody, jak mielizny między Kuźnicą na Półwyspie Helskim a Rewą, może prowadzić do ich poszanowania z jednoczesnym podniesieniem walorów turystycznych regionu – dodaje inicjator.

Marsz Śledzia ma również podnosić świadomość w sferze ekologii. – Zbieramy śmieci, tłumaczymy, dlaczego warto pomyśleć o ochronie środowiska naturalnego, by wypoczynek nad zatoką był przyjemny dla każdego – podkreśla R. Tyślewicz.

Po wyczerpującym marszu niedaleko Morskiego Krzyża, stojącego na końcu alei Zasłużonych Ludzi Morza, odbyło się wręczenie okolicznościowych dyplomów i odznak. Uczestnicy i sympatycy marszu mogli się także posilić grochówką oraz skosztować smakowicie przyrządzonego śledzia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama