Mszą św. pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, rozpoczęła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego.
- Spotykając się tutaj w 100-lecie niepodległości, mamy obowiązek pamiętać o tych, którym tę niepodległość zawdzięczamy. Mamy obowiązek kultywować ich pamięć i przekazać ją także przez szkoły, przez wychowanie, przez wychowanie rodzinne, ale także przez wychowanie w szkole - mówił.
J. Gowin zaznaczył, że 100. rocznica odzyskania niepodległości jest wspaniałą okazją do pomyślenia o przyszłości. - Żyjemy w XXI wieku, w świecie, który się rozwija niezwykle dynamicznie i chyba wszyscy chcemy te szanse związane z nowoczesnością, z przemianami cywilizacyjnymi jak najlepiej wykorzystywać, stąd ten wielki projekt, o którym niedawno mówił pan premier - projekt doprowadzenia szerokopasmowego internetu do wszystkich szkół w Polsce - wyjaśnił.
- Chodzi też o to, żeby wyrównać szanse rozwoju polskiej młodzieży i młodzieży z całej Europy. Bo przecież jesteśmy dumni ze swojej polskości, ale jesteśmy też dumni ze swojej europejskości. Temu samemu celowi - przygotowaniu do wykorzystania szansy, którą otwiera współczesny świat, służy reforma oświaty, która jest od dwóch lat realizowana. Temu służy także rozpoczynająca się za miesiąc wielka reforma wyższych uczelni - dodał.
Obiekt poświęcił abp Sławoj Leszek Głódź
Justyna Liptak /Foto Gość
Podkreślił, że zarówno on, jak i całe środowisko akademickie czeka na dobre efekty zmian w oświacie. - Cieszę się z tego, że wracamy do 4-letniego liceum. Jestem przekonany, że ono będzie jak najlepiej przygotować to niezwykle zdolne młode pokolenie do tego, żeby zasilać szeregi braci studenckiej i żeby w przyszłości zasilać polską gospodarkę, polską kulturę, polską administrację jak najlepiej wykształconymi, nowoczesnymi, ale równocześnie pamiętającymi o swoich korzeniach ludźmi - mówił.
D. Drelich zaznaczył, że z pełnym przekonaniem wdraża przygotowaną przez rząd reformę edukacji, przykładającą dużą wagę m.in. do edukacji zawodowej. - Wierzymy w to, że ona przyniesie dobry skutek dla naszych dzieci i młodzieży. Wszystkim nam leży na sercu dobro naszej młodzieży - podkreślił wojewoda.
- Wejherowo, jako stolica powiatu wejherowskiego, jest utrwalonym historycznie ośrodkiem szkolnym i edukacyjnym. Kształcenie zawodowe sięga tutaj tradycji organizacji cechowych z XVII i XVIII wieku. Taka tradycja zobowiązuje. Ta hala wydawała się przez lata nieosiągalnym marzeniem, ale dzięki determinacji i zaangażowaniu wielu osób i środowisk powstało miejsce, które będzie służyło kolejnym pokoleniom w rozwijaniu sportowych pasji i zainteresowań - podkreśla G. Lisius.
W województwie pomorskim rok szkolny 2018/2019 rozpoczęło ok. 300 tys. uczniów, w tym 29 tys. pierwszoklasistów.