- Duch Święty jest obecny w Kościele, prowadzi nas i umacnia. Towarzyszy nam także w wymiarze katechezy. Bierzmy więc ten pług w nasze ręce i nie oglądajmy się wstecz - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
- W naszym szkolnictwie obowiązuje cały czas edukacja seksualna typu "a", czyli wychowanie dzieci do czystości i wstrzemięźliwości. Natomiast robi się wszystko, żeby to rozszerzać o dalsze projekty - stwierdziła.
- Jeżeli zobaczycie, że w szkołach zaczynają się zajęcia, które wzbudzają wasze obawy, dajcie nam znać. Będziemy działać we współpracy z instytutem Ordo Iuris. Nie bójcie się. My dbamy o przyszłość naszych dzieci. O ich zbawienie. Nie robimy tego ani dla siebie, ani przeciw komuś - podkreśliła Magdalena Chmielewska. - Zajęcia w szkołach, które prowadzą firmy zewnętrzne, mogą odbywać się tylko i wyłącznie przy aprobacie i pisemnej zgodzie rodziców - mówiła.
- Dziękuję za te wystąpienia, prezentujące spojrzenie z perspektywy magisterium Kościoła na "Model na rzecz Równego Traktowania". Chcę zachęcić państwa do lektury "Modelu", który jest na stronie Gdańska, i rzetelnego przyjrzenia się temu, co się w nim znajduje. Rzecz najważniejsza: jeszcze nic się nie zaczęło. Nie odbyły się jeszcze konkursy na model zajęć ani na ich prowadzenie - zaznaczył Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska. - Może się okazać, że gdy się spotkamy następnym razem, to w chwili, kiedy będzie trzeba bronić zajęć z religii w szkole, obchodów różnego typu świąt przed atakami osób, które tego sobie nie życzą, to właśnie "Model" będzie państwa orężem - przekonywał.
O sytuacji w Syrii i płynącej z Polski pomocy dla tego kraju mówił podczas konferencji ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Podkreślił, że 10 proc. pomocy kierowanej do Syrii w ramach programu "Rodzina Rodzinie" pochodzi z archidiecezji gdańskiej. Obecnie Polacy łożą na utrzymanie 10 tys. rodzin. Prawie 1000 rodzin utrzymują wierni archidiecezji gdańskiej.
- Pomoc jest potrzebna tam, na miejscu, w Syrii. Ponad 75 proc. syryjskich chrześcijan zginęło lub wyemigrowało - podkreślił abp Głódź. Przybliżył także zgromadzonym trudne warunki życia, jakie są udziałem obecnych mieszkańców Aleppo. - Dzisiaj chcę szczególnie podziękować wszystkim katechetom, ponieważ w archidiecezji mamy więcej szkolnych kół Caritas niż kół parafialnych. Szkolnych jest 140, parafialnych - 110 - zaznaczył hierarcha.
Podczas spotkania głos zabrał także ks. Krzysztof Sroka, wicedyrektor Caritas Polska. Przedstawił różnorakie projekty realizowane przez Caritas na rzecz ubogich mieszkających w naszej ojczyźnie. Podkreślił, że niezwykle efektywny, zdobywający coraz większą popularność projekt "Spiżarnia Caritas" został opracowany właśnie przez gdańską Caritas.
Na zakończenie spotkania biskupi wspólnie pobłogosławili katechetów, życząc im owocnej pracy w głoszeniu Ewangelii.