Nowy numer 23/2021 Archiwum

Jedyny taki uniwersytet w Polsce

Nie ma już Akademii Morskiej w Gdyni. Jest uniwersytet. Uniwersytet Morski w Gdyni to nie tylko zmiana nazwy. To kolejny szczebel w rozwoju polskiej uczelni z wielkimi tradycjami morskimi.

Gdyńska uczelnia jest jedynym w Polsce Uniwersytetem Morskim. Po obecnym przekształceniu zwiększa się jej prestiż i ranga jako branżowej uczelni technicznej w Gdyni.

- Na zmianie zyskują przede wszystkim studenci. Większość z nich jest zatrudniana przez zagranicznych armatorów i przedsiębiorców morskich, dla których bardzo liczy się dyplom uniwersytecki. Dla uczelni zmiana oznacza również wyższą pozycję w światowych i europejskich rankingach uczelni wyższych. Dzięki nowej nazwie wyraźniej odróżniamy się od uczelni wojskowych, będącymi akademiami wojskowymi, z którymi często nas mylono. Zyskuje także Gdynia, która ma teraz swój uniwersytet i, jak na miasto morskie przystało, jest to Uniwersytet Morski - mówi prof. Janusz Zarębski, rektor uczelni.

Gdyński uniwersytet ma wieloletnie tradycje szkolenia kadr morskich, które chce kontynuować i rozwijać. Zmiana statusu daje wiele nowych możliwości dydaktycznych i rozwojowych dla uczelni. Nie zmienią się natomiast program kształcenia ani jego wysoka jakość. Jak zapewnia prof. Zarębski, gdyńska placówka nadal będzie kształcić profesjonalne kadry floty handlowej, doceniane przez światowych armatorów.

- Naszym zadaniem jest kształcenie kadr na światowym poziomie poprzez wprowadzenie do programu zagadnień wynikających z oczekiwań rynku. Wykorzystujemy już na szeroką skalę nowe technologie i urządzenia, zgodnie z wymaganiami Światowej Organizacji Morskiej (IMO). Unowocześniamy bazę laboratoryjną i symulatorową. Nasza uczelnia jest w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom rynku morskiego - dodaje rektor Zarębski.

Dobre wykształcenie w nowoczesnej i prestiżowej uczelni dobrze rokuje przyszłym polskim marynarzom. Pomimo światowego kryzysu w gospodarce morskiej absolwenci gdyńskiego uniwersytetu radzą sobie nieźle na trudnym rynku pracy na morzu. Głównie dlatego, że są do niej bardzo dobrze przygotowani i dzięki temu znajdują zatrudnienie u najlepszych armatorów. Dlatego bardzo ważny dla władz szkoły jest rozwój Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, by dostosować go do wymagań dynamicznego rynku i realiów gospodarczych. Potrzebne są nowe kierunki kształcenia i ścisła współpraca z biznesem.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Gość
    28.09.2018 13:49
    2 lipca 2018 powstał Uniwersytet Morski w Gdyni a już "jego absolwenci radzą sobie nieźle na trudnym rynku pracy na morzu. Głównie dlatego, że są do niej bardzo dobrze przygotowani i dzięki temu znajdują zatrudnienie u najlepszych armatorów" Edukacja z prędkością światła.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama