Nowy numer 24/2021 Archiwum

Dla Ciebie, Polsko, i dla Twojej chwały przejdź do galerii

- Dziękujemy dzisiaj za 100-lecie istnienia Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Dziękujemy pokoleniom, które nas poprzedziły - tym, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny w trakcie wojennych nieszczęść, których niestety w naszej historii nie brakowało - mówi Abp Sławoj Leszek Głódź.

W piątek 19 października metropolita gdański przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy powstania Terenowych Organów Administracji Wojskowej.

Uroczysta Eucharystia zgromadziła w kościele garnizonowym św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku przedstawicieli władz wojskowych, samorządowych i administracyjnych.  

Metropolita przypomniał, że dzisiejsze święto nawiązuje do podpisania tymczasowej ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej. Ustawa ta powoływała do życia okręgowe komendy uzupełnień, a także powiatowe komendy uzupełnień, które były pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w wolnej Polsce.

- Święto to jest młode - liczy zaledwie 6 lat - gdyż zostało ustanowione przez ministra obrony narodowej w 2012 roku, dla upamiętnienia dnia podpisania tymczasowej ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej z 27 października 1918 roku - wyjaśnił.

Abp Głódź podkreślił, że tegoroczne spotkanie ma szczególne znaczenie, bowiem przypada w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Niepodległość nie przyszła sama. Została wywalczona mieczem, piórem oraz tożsamością, a także modlitwą. A do utrzymania języka i ducha Niepodległej przez 123 lata niewoli przyczynił się kościół, za co w roku 1918 podziękował parlament - mówił.

- Uroczystości takie jak ta mają bardzo ważne zadanie. Mają rozbudzać pamięć, zespalać tożsamość, edukować młode pokolenie i uczyć patriotyzmu, który nie jest jedynie zwietrzałym słowem. Patriotyzm to wolność - wobec własnej ojczyzny - nie depcząc i nie poniżając przy tym innych narodów - bo wtedy mamy już do czynienia z nacjonalizmem - podkreślił.

- Dlatego życzę wam wiele mądrości i odwagi. Jak powiedział marszałek Józef Piłsudski: "Dla Ciebie, Polsko, i dla Twojej chwały" - zakończył metropolita.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama